İlköğretim okulu öğretmenlerinin öğrencilerde stres yaratan davranışları
Behaviours of the primary school teachers which causes stress on the students
- Tez No: 241844
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İlköğretim Okulu Öğretmenlerinin Öğrencilerde Stres Yaratan DavranışlarıBu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında öğretmen davranışlarının, öğrenciler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stres düzeyini ortaya çıkarmak ve öğretmen davranışlarının öğrenciler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stresi azaltmaya yönelik önlemler alınmasında ilgililere katkıda bulunmaktır.Veri toplama aracı olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin öğretmen davranışlarından kaynaklanan strese maruz kalma durumları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında öğrencilere uygulanan anketlerden toplanan veriler Excel programında bilgisayar ortamına geçirildikten sonra SPSS istatistik paket programının yardımı ile çözümlenmiştir.Ankette üç bölüm yer almıştır. Birinci bölümde, anket uygulanan öğrencilere ilişkin bilgi formu; ikinci bölümde öğrencilerin öğretmen davranışından kaynaklanan stres düzeyini belirlemeye yönelik hazırlanmış 37 ifade bulunmakta, üçüncü bölümde ise öğrencilerin konuyla ilgili düşüncelerini yazabilmeleri için yer ayrılmıştır. İkinci bölümdeki değerlendirmeler ?pek çok? seçeneğine 5; ?hiç? seçeneğine 1 puan verilerek gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, anket çalışmasına katılan örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin bağımsız sorulara verdikleri yanıtlardan en yüksek puanı ?Öğretmenlerinizin başarılı öğrencilerden başarının devamını beklemesi? ifadesinin aldığı, öğrencilerin Bağımsız sorulara verdikleri en olumsuz yanıtlar incelendiğinde ise ifadeler içerisinden en düşük puanı ?Öğretmenlerin aşırı veya özensiz giyimi? ifadesinin aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Behaviours of The Primary School Teachers Which Causes Stress On The StudentsThe purpose of this research is to find out the level of stress caused by the effects of teachers? behaviors on students in primary schools, and make a contribution in taking measurements to reduce the stress of these effects on students.In this research, a questionnaire was used to collect data and students' exposure to stress arising from the behaviors by teachers was analyzed. The data collected through the questionnaire applied to the students was recorded in excel spreadsheets and evaluated by using SPPS statistics program.The questionnaire consists of 3 chapters; the first chapter has an inquiry form for the students participating in the survey. There are 37 items in the second chapter aiming to identify the level of stress arising from the teachers? behaviors. In the third chapter, a special part is designed for the students in order to write their opinions about this subject. The evaluation in the second chapter was done by giving 5 points for ?quite a lot?option and giving 1 point for ?never? option.According to the results of the research, by the help of answers for independent questions of students participated in this survey, it was seen that the most preferred statement is ?teachers? hoping successful students to continue their achievement? whereas the least preferred one is ?teachers? too sloppy wearing?.