İlköğretim okulu yöneticilerinin veli ve çevre ile olan işbirliğine ilişkin veli algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi(Kahramanmaraş merkez ilçe)
Primary school parent and environment manager with the cooperation of the several variables on parent perception by angle investigation
- Tez No: 241847
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın ana amacı ilköğretim okulu yöneticilerinin veli ve çevre ile olan işbirliğine ilişkin mevcut durumun veli algılarına göre belirlenmesine yöneliktir. Bu amaçla: velilerin, ilköğretim okulu yöneticilerinin veli ve çevre ile olan işbirliğine ilişkin davranışlarını algılama dereceleri ve algılama dereceleri arasında manidar farklılık bulunup bulunmadığı açısından cevaplar aranmıştır. Bu araştırmada incelenen konuya ilişkin kaynaklar ve olgusal veriler ise dikkatle incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2008?2009 Eğitim-Öğretim yılında Kahramanmaraş İli Merkez İlçe sınırları içinde bulunan ilköğretim okullarında çocuğu bulunan veliler oluşturmaktadır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekten yaralanılmış ve anketten elde edilen verilerin güvenirliği için yapılan istatistiksel incelemede SPSS programında iç tutarlıkları (Cronbach Alpha katsayıları) hesaplanmıştır.Araştırmaya katılan grupların kişisel özellikleri ile ilgili verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. İlköğretim okulu yöneticilerinin veli ve çevre ile olan işbirliği davranışlarının belirlenmesi amacıyla velilere 32 adet ifadede araştırmaya dahil edilen grubun görüş farklılıklarının test edilmesi için bağımsız grup T Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) ve tamamlayıcı Post Hoc Tekniği olarak da Scheffe Testi uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Yapılan analizler sonucunda; okul yöneticilerinin veliler ve çevre ile olan işbirliğine ilişkin veli görüşlerinde, velilerin cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, meslek, aylık gelir seviyesi, velisi bulunduğu çocuğun sınıf seviyesi ve velisi bulunduğu çocuğun cinsiyeti değişkenlerine göre ankette yer alan ifadelere verdikleri cevaplarda manidar düzeyde farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study of primary school managers and parents for cooperation with the environment that the current situation is for parents to be determined by their perceptions. To this end: parents, elementary school administrators and parents with environment sensing behavior for cooperation between the degree and recognition as if there are no differences in terms of manidar search for answers. In this study the issues related to resources, and factual data is carefully examined.Research study group, 2008-2009 academic year within the Kahramanmaraş Province, Central District of children in primary schools found that parents who constituted. Screening method was used in the study. Scala developed by researchers in collecting data from the data obtained from wounds and reliability of the survey made for the statistical analysis in the SPSS program for internal consistency ( Cronbach?s alpha coefficient) was calculated.Participating in research related to personal characteristics of groups of data have been made in resolving the frequency and percentage calculations. Elementary school administrators and parents with environment cooperation determine the behavior of the parents for the purpose of expression in 32 studies included in the opinion of the group differences to be tested with an independent T test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Post Hoc complementary technique as applied Scheffe test and the results were evaluated .Analysis as a result of school administrators to parents and the environment with the cooperation of parents in opinions, parents' gender, age, education level, occupation, income level, parent where the child's grade level and parents where the child's gender variable according to the survey contained the phrase the answers in the manidar level differences that have emerged.