Uzaktan eğitim
Distance education
- Tez No: 241846
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüzde örgün eğitimin dışında gerek örgün eğitimi destekleyici gerekse örgüneğitime alternatif olarak uzaktan eğitim önemini gittikçe arttırmaktadır. Küreselleşme ilebirlikte bilginin dolaşımı da artmış , bilgiden en fazla yararlanma ve bu bilgiyi almateknolojileri de geliştirilmiştir. Gelişen bu süreçte, uzaktan eğitim kavramları sık sıkkullanılır hale gelmiştir.Uzaktan eğitim sistemlerine bugün geçmişte olduğundan daha fazla ilgi olduğugörülmektedir, ve bu alanın geliştirilmesine ilişkin olarak gerek uygulama gereksekuramsal çerçevede çokça çalışma yapılmaktadır. Bu ilginin temelinde, fırsat eşitliği,yaşam boyu eğitim, nitelik ve niceliğin geliştirilmesi, meslek içi eğitim, kariyer gelişimi,bilginin gücün simgesi haline gelmesi gibi hususları saymak mümkündür. Öte yandanbilimsel ve teknolojik gelişmeler uzaktan eğitim sistemlerinin tasarımlanmasında yenianlayışları ve değişimleri gündeme getirmiştir.Uzaktan Eğitimin, günümüzdeki hızlı gelişmesi bireylerin uzaktan eğitimi tercihetmesini sağlayacak ve dolayısıyla bu uygulamanın kullanımını arttıracaktır. Bununsonucunda da öğrenme alışkanlıkları çağa ayak uyduran, kendini geliştirmeye açık ve?Yaşam Boyu Eğitim? felsefesini benimsemiş insanlar yetişmesine yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
At the present day, the importance of distance learning which supports the formaleducation and is an alternative way to it, is increasing more and more. In conjunctionwith the globalization the circulation of knowledge has increased, benefiting most fromknowledge and the technologies of acquiring it have been developed. In this process theconcept of distance learning has been used frequently.It is seen that today the distance learning arouses more interest than in the past and thereare many studies in practice and theory to be developed in this field. The interest to thisfiled lies at the root of equal oppurtunity, lifelong learning, development of quality andquantity, in-service training, career development, the symbol of knowledge as power. Onthe other hand, new conceptions and changes in designing the distance learning systemshave come up by the scientific and technological developments.The rapid development of the distance learning is going to enable people to prefer thedistance learning, therefore; the use of this system is going to increase. As a result ofthis, habits of learning is going to help raising people who can keep up with the times,open to improve themselves and has adopted the idea of ?Lifelong Learning?.