İlköğretim ikinci kademe öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterliliklerinin öğrenci algılarına göre değerlendirilmesi
The assessment of class management adequacy of second stage primary education teachers according to student perception
- Tez No: 241907
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu arastırma, ?İlkögretim ikinci Kademede Ögretmenlerin Uyguladıkları Sınıf Yönetimindeki Ögretmen-Ögrenci iliskisinin Degerlendirilmesi? baslıgı altında toplanmıstır. Arastırma; giris ve problem durumu, sınıf yönetiminde ögretmen ögrenci iliskisi, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç, tartısma ve öneriler olmak üzere bes bölümden olusmaktadır. Yapılan arastırmada, Bayrampasa Cevatpasa Müfredat Laboratuar ilkögretim okulunda anket uygulaması yapılmıstır. Ögrencilere anket uygulamasından önce gerekli bilgiler verilmistir. Arastırmada etkili bir ögretmenin, yapılacak etkinlikleri planlaması ve uygulaması, derse zamanında ve hazırlıklı girmesi, isine baglı kararlı ve tutarlı olması, kisisel serbest zamanlarında kendilerini gelistirmeleri, ön hazırlık yapmaları, her ögrenciye aynı düzey ve nitelikte sorumluluk, pekistireç ve ödül vermeli, bedensel cezalardan uzak durmaları, beden dilini iyi kullanmaları ve son olarak da sınıf yönetimi dersi almayanların bu konuda kapsamlı bir egitimden geçirilmeleri gerektigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This research is based upon ?The Assessment of Class Management Adequacy of Second Stage Primary Education Teachers According to Student Perception?. The research consist of five components as introduction and problem situation, student-teacher relation in class management, methods, findings and observations, outcome, discussion and suggestions. As part of this research, a survey has been carried out to 753 students in Gaziosmanpasa in four different regions and in eleven different schools. The required information had been given to students before the survey. The research showed that to be an effective teacher you need to have fallowing qualities; when trying to change and correct undesirable behaviour, the teacher should select the improvement and prevent discipline models rather than reactional discipline models; class rules should be determined and put into practice approach should be considered; the activities to be undertaken should be planned and put in to practice; the practice of going into lessons on time and prepared; dedicated to work, determined and consistent; self improvement in their own time, prepared in advance, treat each students at the same standards and equally; reward and strengthen; refrain from corporal punishment; to use good body language and finally any teacher who has not had class management training needs to have comprehensive training in this subject.