İstanbul ili Anadolu Yakası endüstri meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relation between the job satisfaction and organizational loyalty of teachers working at the industrial - professional high schools located at the Anatolian Side of İstanbul
  1. Tez No: 241910
  2. Yazar: KAYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Anadolu yakasındaki Endüstri Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler 100 öğretmenden; sosyo demografik sorular, Minnesota iş tatmin ölçeği ve Cook ve WalI Örgütsel Bağlılık ölçeği anket formları kullanılarak toplanmıştır. Veri toplanan grup 21-60 yaş aralığında olup, 42'si ( % 42 ) bayan, 58'si ( %58 ) erkeklerden oluşmaktadır. Bulgular öğretmenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini belirleyen bağımlı değişkenler ile cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, yaş, çocuk sayısı, hastalık süresi, alkol kullanımı, işsiz kalınan süre ve mesleki tecrübe arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını tespit etmek için SPSS paket programında çözümlenmiş, manidarlıklar 0.5 düzeyinde sınanmış, sonuçlar araştırmanın amaçlarına uygun olarak tablolar halinde sunulmuştur.Elde edilen verilerin analizi sonucu, iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide; gelir düzeyi, yaş, hastalık süresi, alkol kullanımı, işsiz kalınan süre ve çalışma süresi gibi şartlı uyarıcıların etkili olduğu görülmüştür. Eğitim sistemi sürekli tartışılmakta, öğretmenlerin sorunlarına geçici çözümler üretilmektedir. Ancak bu sorunlar tartışılırken akademik araştırmalardan faydalanmak ve bilimsel veriler kullanmak sorunlara daha gerçekçi ve kalıcı çözümler bulunmasını sağlayacaktır. Öğretmenlerin işlerinden duydukları tatmin düzeyi yükseldikçe, motivasyon ve performansları yükselecek, eğitim hizmetlerinde verim ve kalite artacaktır. Bu çalışma öğretmenlerin iş tatmin düzeylerini ve örgütsel bağlılıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda onların dilek ve temennilerini de yansıtmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to observe the relationship between the job satisfaction and organızatıonal connection of the teachers who perform at the anotolian side of İstanbul at vocatıonal schools. The questıonnaire has been given to 100 teachers and socio demographic questions, Minnosata work satisfaction scale and cook and wall organizational connection scales have been used. The questioned group is between 21-60 years , 42 women (42%), 58 men (58 %). The questions are about sex, marital status, income, age, children, illnesses, alchohol, unemployment. The SPSS scale has been used. All in all as a result of this study it is clearly seen that work satisafaction is closely related to income rate, alcohol, unemployment rate. The education system has continously debated, and temporary solutions have been brougt to deal with the problems of teachers. However, while discusing these problems it will be beneficial to use academic research and scientific data; there fore the solutions found will be more realistic and permenant. While the satisfaction of the teachers rises their motivation and performance will also increase and quality and efficiency in education will be easily achieved. This study will not only reflect the satisfaction level of the teachers but also their wishes and expectations