Kredi temerrüt swap primini etkileyen faktörler ve Türkiye üzerine uygulamalar
Determining factors of the credit default swap premium and implementations on Turkey
- Tez No: 241930
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, ülkelerin borç ödeyememe durumuna dair yapısal kredi riski modeli yaklaşımı ve yayılma etkisi dikkate alınarak, kredi temerrüt swap'ının bir alt grubu olan ülke kredi temerrüt swap'ının primini etkileyen faktörler açıklanmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde türev ürün ve kredi türevleri ile ilgili temel kavramlar ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca, 2007 ve 2008 yıllarında yaşanan küresel finans krizi ile kredi türevleri arasındaki ilişkiye de yer verilmektedir. İkinci bölüm kredi temerrüt swap'larının işleyişinin ve özelliklerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı bölümdür. Türkiye'nin hazine bonolarının kredi risk primi ile küresel kredi türevi piyasasında işlem gören Türkiye'nin ülke kredi temerrüt swap primi arasındaki ilişki de bu bölümde incelenmektedir. Üçüncü bölümde ülke ve kredi riski üzerinde durulmakta ve iki temel kredi riskini modelleme yönetiminden biri olan yapısal model yaklaşımını kullanan ülke risk primi modelleme tekniklerine değinilmektedir. Bu bölümde ayrıca ?yayılma etkisinin? Türkiye'nin ülke kredi temerrüt swap primine olan etkisi incelenmektedir. Uygulamaya ayrılan son bölümde ise, ülke kredi temerrüt swap primini etkileyen faktörler açıklanmakta, Türkiye'nin ülke kredi temerrüt swap primi üzerinde etkili olabileceği düşünülünen değişkenler için zaman serileri analizi yapılmakta ve sonuçları yorumlanmaktadır.Çalışma sonuçları, yapısal model yaklaşımı kullanılarak belirlenen faktörlerden bir kısmının ve yayılma etkisinin Türkiye'nin ülke kredi temerrüt swap primini açıklamada başarılı olduğunu göstermektedir. Bu faktörlerden Türkiye'nin ekonomik yapısının değişkenliği ve temerrüde uzaklığı ile yayılma etkisi ülke kredi temerrüt swap primini kısa ve uzun dönemde etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Türkiye'nin ülke kredi temerrüt swap primi ile söz konusu üç faktör arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that determine the premium of sovereign credit default swap are explained, with the assist of structural credit risk model approach and spill-over effect.In the first chapter of the study, the main concepts of derivative product and credit derivatives are analysed. In this chapter also the relation between the global financial crisis that takes place in 2007 and 2008 and the credit derivatives is explained. The second chapter of the study is the chapter that characteristics of credit default swap are explained in detail. In the this chapter also relation between the Turkey?s goverment bond?s credit risk premium and Turkey?s credit default swap premium is investigated. In the third chapter sovereign risk and credit risk are emphasized. Also sovereign risk premium modeling techniques that use structural credit risk model approach are mentioned. Besides, spill-over effect on the Turkey?s sovereign credit default swap premium is investigated in this chapter. In the last chapter of implementation, factors that effect the premium of sovereign credit default swap are explained, time series analysis are done on the variables that effect Turkey?s sovereign credit default swap premium.Study outcomes show that, some factors determined by using structural model approach and spill-over effect are successful on explaining Turkey?s credit default swap premium. Variability of Turkey?s economical structure, Turkey?s distance to default and spill-over effect are determined as the factors that effect the sovereign credit default swap premium in the short and in the long term. There is a pozitif relationship between Turkey?s sovereign credit default swap premium and these three factors.