Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kredi temerrüt swap primini etkileyen makroekonomik faktörlerin analizi
Analysis of macroeconomic factors affecting credit default swap premium in developed and developing countries
  1. Tez No: 923334
  2. Yazar: MERVE PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, farklı ekonomik yapılara sahip ülkeler için kredi temerrüt takası (CDS) primlerini etkileyen makroekonomik faktörleri araştırmaktadır. Sekiz gelişmekte olan ülke (Türkiye, Çin, Meksika, Brezilya, Yunanistan, Rusya, Güney Afrika ve Güney Kore) ve yedi gelişmiş ülkeye (Almanya, Japonya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Avustralya) odaklanan çalışma Ocak 2010 - Aralık 2023 dönemini kapsamaktadır. Araştırmada aylık veriler kullanılarak ülke CDS primleri, uzun vadeli tahvil getirileri, reel efektif döviz kurları, tüketici fiyat endeksleri ve merkez bankası rezervleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Analiz Stata MP 18.0 kullanılarak Panel VAR metodolojisi ile gerçekleştirilmiş ve ülkeler ayrı değerlendirmeler için gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler olarak gruplandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulguların, makroekonomik dinamiklerin CDS primlerini ekonomik sınıflandırmalar arasında nasıl farklı şekillendirdiğine dair öngörü sağladığı düşünülmektedir. Analiz sonucunda, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde CDS primlerini etkileyen faktörlerin farklı olduğu belirlenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde bu primler; tahvil getirileri, döviz kuru, enflasyon ve merkez bankası rezervlerinden güçlü bir şekilde etkilenmekte, bu da bu ülkelerin finansal piyasalarda daha kırılgan bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmada merkez bankası rezervlerinin etkisini incelemek, literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, gelişmekte olan ülkelerde politika yapıcıların makroekonomik faktörleri dikkate alarak uygun politikalar geliştirmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the macroeconomic factors influencing credit default swap (CDS) premiums for countries with diverse economic structures. It focuses on eight developing markets (Turkey, China, Mexico, Brazil, Greece, Russia, South Africa, and South Korea) and seven developed countries (Germany, Japan, the UK, Spain, Italy, France, and Australia), covering the period from January 2010 to December 2023. Using monthly data, the research examines relationships between sovereign CDS premiums, long-term bond yields, real effective exchange rates, consumer price indices, and central bank reserves. The analysis is conducted using Stata MP 18.0 with Panel VAR methodology, grouping the countries into developed and developing economies for separate assessments. The results provide insights into how macroeconomic dynamics shape CDS premiums differently across economic classifications. The analysis reveals that the factors affecting CDS premiums in developed and developing countries are different. In emerging economies, these premiums are strongly affected by bond yields, exchange rates, inflation and central bank reserves, indicating that these countries have a more fragile structure in financial markets. Analysing the effect of central bank reserves in this study makes an important contribution to the literature. In this context, it is emphasised that policy makers in developing countries should develop appropriate policies by taking macroeconomic factors into account.