Medya ve demokrasi ilişkisi: Medyanın demokratik rolünü yeniden düşünmek
The media and democracy relation: Reconsidering the democratic role of the media
  1. Tez No: 241932
  2. Yazar: YEŞİM YAKIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Medya, demokrasi teorisinin işlevsellik kazanmasında önemli demokratik roller atfedilen bir kurum olmakla birlikte; günümüz hakim medya yapısında medyanın demokratik rollerinden uzaklaştığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, medya-demokrasi ilişkisi bağıntısında medyanın demokratik rollerinin ele alınması ve medyanın demokratik rollerinden sapmasına neden olan olguların incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda, demokrasinin dördüncü kuvveti olarak adlandırılan ve demokratik sistemin işleyişinin garantörü olarak anlamlandırılan medyanın, hangi oluşumlar sonucunda demokrasinin işlerliğini tehdit eden bir unsur haline geldiği konuları incelenmektedir. Çalışmamızın temeli medyanın şu diyalektiği üzerinden şekillenmiştir:1. Toplumu bilgilendirme işlevi, tartışma platformu olma özelliği ile kamuoyunun oluşumunda üstlendiği görev sonucunda demokrasinin temel dayanak noktası olan siyasal katılımın sağlanmasına hizmet eden ve toplum adına iktidarı denetleyen demokrasilerin dördüncü kuvveti ?medya?.2. Manipülasyon aracı olarak kullanımı sonucunda yanıltılmış, yönlendirilmiş, pasifize edilmiş bir kamuoyu oluşumunda rol alarak demokrasi simülasyonunun yaratılmasına hizmet eden ?medya?.Bu karşıtlık medyanın aynı anda; hem demokratik sistemlerin en önemli garantörü olduğunu, hem de -enformasyonun çarpıtıldığı ve kamuoyunun güdümlendiği bir platform haline dönüşmesiyle- gerçek bir demokrasi yerine demokrasi sanrısının kurgulayıcısı olarak demokratik sisteme bir tehdit oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda, bu diyalektik esas alınarak, bu diyalektiği yaratan nedenler ve sonuçlar üzerine saptamalar yapılarak, demokratik işleyişin sağlanmasında medyaya kuramsal düzeyde biçilen rollerin, pratikle örtüşmemesinin nedenleri teşhis edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The media is a constitution which is attributed huge democratic roles to make the functional democratic theory. However, it is well known that the media moved away from its democratic roles in today's media disposition. In this context, the aims of this study are to examine the media?s democratic roles in the cohesion of the relation between the media and the democracy, and to analyze the facts which are the reason of the declension of the media?s democratic roles. In this study, we analyze how the media, which is thought of as a forth power of democracy and is attributed a meaning as the guarantor of the democratic system, became in fact a threat to democracy as well. The study is structured around the following dialectical nature of the media:1. The media, as a basic anchor point of the democracy, because of its public opinion molding mission with its informing and discussing platform function, works with the aim for providing political participation of the people and controls the government on the behalf of people, as the forth power of democracy.2. The media, which works to create a democracy simulation, because of its role on molding public opinion which is cheated, canalized and passivated in consequence of using it as a manipulation instrument.This contrast emphasize that the media is the most important guarantor of the democratic systems and ?because of its transformation to a platform which distorts informations and manipulates public opinion- it threats to the democratic system as a builder of democracy hallucination instead of a real democracy, at the same time. In this direction, we base on this dialectic, make some determinations about the reasons which create this dialectic and the results. We also diagnose the reasons of the lack of the match up between the roles which are given to the media to provide the democratic treatment in theory and practice.