İşletmelerin kaynak yapısı ile pay senedi getirileri arasındaki ilişki sorunsalı: İMKB Türkiye uygulaması
The problematic of the relationship between capital structure and stock returns: Istanbul Stock Exchange implementation
  1. Tez No: 241964
  2. Yazar: SİBEL FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Pay senedi getirilerinin borç kullanma derecesindeki değişikliklerden etkilenip etkilenmediği finans alanının tartışmalı konularından birisidir. Borçlanma düzeyine bağlı olarak pay senedi fiyatlarının nasıl bir değişim gösterdiği, işletmelerin kaynak yapılarıyla pay senedi getirileri arasında bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesi finansal kararların alınmasında önem taşımaktadır. Bu çalışma, Welch'in modeli kullanılarak yapılmıştır. Analiz, Türkiye'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 1996-2006 yılları arasında işlem gören 96 tane finansal nitelik taşımayan işletme üzerinde regresyon ve yapay sinir ağı analiz teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucunda işletmelerin kaynak yapıları ile pay senedi getirileri arasında negatif bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in leverage have or not have an impact on stock returns is one of the arguable issues in finance. How are stock prices changes depends on leverage level and determining relationships between stock returns and capital structure are important for financial decisions. Welch?s model is used in this study. The effects of stock returns on the capital structure of 96 non-financial businesses in İstanbul Stock Exchange is searched with regression analysis and artificial neural networks.