Akut ve kronik böbrek yetmezliği ayırımında yeni bir belirteç: Hyaluronik asit
A new biomarkir in differential diagnosis of acute and choronic renal failure: Hyaluronic acid
  1. Tez No: 242014
  2. Yazar: DAVUT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Öyküsünde böbrek fonksiyon bozukluğunu gösteren biyokimyasal ve görüntüleme tetkiki olmayan hastalarda akut ve kronik böbrek yetmezliğini ayırt etmek zor olabilir. Bizde fibrozis markırı olan serum hyaluronik asit (HA) seviyesine bakarak bu ayırımı yapmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Üremi nedeniyle yatan yeni tanı almış KBY ve ABY olan toplam 90 (52 kadın, 38 erkek) hasta çalışmaya alındı. Serum HA seviyesi corgenix Hyaluronik Asit Test Kiti ile ölçüldü. ABY ve KBY olan grupların ortalama değerleri eşleştirilmiş student T-test ile karşılaştırıldı. Pearson's korelasyonu ve Receiver operator curve (ROC) eğrisi analizi yapıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54.6 ±17.9'du. Hastaların 52'si (% 57.8) kadın 38'i (%42.2) erkekti. Çalışmaya 37 (%41.1) KBY, 44 (%48.9) ABY, 6 (%6.7) kronik zeminde ABY, ölen 3 (%3.3) hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: It may be difficult to differentiate acute from chronic failure in cases with no past medical reports of renal function. Herein, we aimed to investigate the role of serum hyaluronic acid (HA) which is known as a marker of fibrosis, in differential diagnosis of renal failure.Materials and Methods: A total of 90 patients (52 females and 38 males) admitted to our renal unit with uremia for the fist time was included. Serum HA level was measured with corgenix Hyaluronik Asit Test. The diagnostic role of the test was investigated by student t-test, Pearson correlation and ROC curves.Results: The mean age of patients was 54.6 ±17.9 years. The final diagnosis was chronic renal failure (CRF) in %41.1, acute renal failure (ARF) in 48.9%, acute on CRF in % 6.7 of patients. Three patients died prior to differential diagnosis.