Kronik obstrüktif akciğer hastalarında serum Alfa?1 antitripsin düzeyi ve Alfa?1 antitripsin mutasyon tiplerinin araştırılması
Serum Alpha?1-Antitrypsin levels and Alpha?1-Antitrypsin mutations of types investigation in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 242015
  2. Yazar: ELİF DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AAT (?1-antitripsin), başlıca karaciğer tarafından üretilen bir akut faz proteinidir. Akciğer dokusunun nötrofil elastaz yoluyla yıkımını önlemektedir. AAT'nin yokluğu veya fonksiyon bozukluğu, akciğerde proteaz-anti proteaz dengesinde bozukluğa yol açar ve amfizem gelişmesi için duyarlılığı artırır.Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) etiyolojisi ve ilerlemesi, genetik ve çevresel faktörler arasındaki karmaşık etkileşimden kaynaklanır. Dolaşımda miktar olarak en bol bulunan, proteaz inhibitörü olan ?1-antitripsinin (AAT) gen kodlamasındaki varyasyonları, KOAH için belirlenen tek genetik risk faktörüdür.Ciddi ve orta alfa?1 antitripsin eksikliği dünyadaki en yaygın, ciddi herediter hastalıklardan biridir. Ancak prevalansı bir ülkeden diğerine belirgin olarak farklılık göstermektedir.Bu araştırmada, bölgemizde AAT allel sıklığını belirlemek amacıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği ile Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde KOAH tanısı konmuş toplam 61 olguda AAT geninde yaygın olarak gözlenen S, Z ve M allelerine ait genotipleme çalışması yapıldı. 30 kişiden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol ve hasta grubunu içeren olguların tümünde serum alfa?1 antitripsin düzeyi çalışıldı. KOAH tanılı olguların solunum fonksiyon testi bilgileri alınarak GOLD 2007'ye göre hastalar evrelendirildi. KOAH'lı hasta grubuna bu genetik hastalıkla ilişkilendirilebilecek sorulardan oluşan anket çalışması yapıldı.Çalışılan 61 olgunun tümünde PİM / PİM genotipi saptandı.
Özet (Çeviri)
AAT is an acute-phase protein mainly produced by the liver. It protects the lung tissue from destruction by neutrophil elastase. Absence or dysfunction of AAT leads to a shift in the protease?antiprotease balance in the lung and increases its susceptibility for the development of emphysema.Aetiology and progression of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) result from a complex interplay between genetic and environmental factors. Variations in the gene coding for a1-antitrypsin (AAT), the most abundant protease inhibitor circulating in the blood, is the only established genetic risk factor for COPD.Severe and intermediate AAT deficiency is one of the most common inherited diseases on a global scale, but its prevalence varies markedly from one country to anotherIn this study, to determine the prevalence of AAT's allele in our region, we had genotype study of S, Z and M alleles which are frequently observed in gene of AAT, in total 61 case diagnosed as COPD in Pulmonary Disease Department, Faculty of Medicine, Dicle University and Diyarbakır Pulmonary Disease Hospital. A 30 people consisting control group is formed. Serum alpha1-antitrypsin levels are researched in all the cases that consisted of control and patient groups. Taken the information of respiratory function tests in cases diagnosed as COPD, patients are phased according to GOLD 2007. The patient group diagnosed as COPD is surveyed of questions which can be related to these genetic diseases.PiMM genotype is confirmed in all 61 patients.