Çekirdeksiz Türk kuru üzümünde iz element kirlilikleri ile mineral madde ve şeker içeriklerinin belilenmesi
- Tez No: 24205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ABSTRAKT Kuru üzümlerde, çevre kirliliğinin etkisini belirlemek amacıyla Pb ve Cd analizleri, besin değerinin saptanması için ise Fe, Ca, Cu, Zn, K, Mg, Nn ve invert şeker analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, örneklerin alındığı bölgeler için Pb ve Cd miktarları ortalama olarak sırası ile 56 ve 9 ppb bulunmuştur. Bu değerler, kuru üzüm örneklerinde Pb ve Cd kirliliğinin olmadığım göstermektedir. Analiz edilen kuru üzüm örneklerinin Fe, Ca, Cu, Zn, K, Mg ve Mn içerikleri ortalama olarak sırası ile 26.7, 592.3, 4.42, 2.32, 7590, 492 ve 2.98 ppm bulunmuştur. Kuru üzüm örneklerindeki invert şeker miktarı da, ortalama % 69.4 olarak bulunmuştur. Bu değerler, kuru üzümün iyi bir mineral madde ve şeker kaynağı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In sultanas raisins, Pb and Cd analyses for the determination of enviromental pollution effects, Fe, Ca, Cu, In, K, Mg, Hn and reducing sugar analyses for the nutritive values were carried out. The avarege amounts of Pb and Cd for samples taken from different regions were found 56 ppb and 9 ppb respectively. These results show that there is no contamination of Pb and Cd for these sultanas raisins. The amounts of Fe, Ca, Cu, In, K, Mg and Hn were found 26.7, 592.3, 4.42, 2.32, 7590, 492 and 2.98 ppm, respectively. The percentage of the reducing sugar in sultanas raisins was found 69.4% on the avarege. These results show that the sultanas raisin is a good source for mineral materials and carbohydrates.