Hiperparatiroidi tanısında patolojik bezin saptanmasında intraoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisinin etkinliği (İİAB frozen kesit çalışmasına alternatif olabilirmi)
  1. Tez No: 242052
  2. Yazar: ÖMER USLUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN KOTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Özellikle İİAB' nin sıkça kullanılmaya başlanması ile erken vedoğru teşhiste büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. İİAB' nin minimal invazif biryöntem olması, hızlı ve kolay sonuç alınması, bu yöntemin rutin kullanımdayaygınlaşmasını sağlamıştır.AMAÇ: Her ne kadar paratirod hastalıklarında görüntüleme yöntemlerininsensitivitesi yükseksede , negatif sonuçların varlığı kaçınılmazdır. Bu prospektifçalışmanın amacı intraoperatif İİAB' nin paratiroid dokusunu tanıma, diğerdokulardan ayırma ve lokalizasyonu tespit etmedeki duyarlılık, yalancınegatiflik-pozitiflik, pozitif tahmini değerlerini ve doğruluk oranını ölçmektir.MATERYAL VE METOD: Bu çalışma Aralık 2008 ? Ağustos 2009tarihleri arasında hiperparatiroidi(primer-sekonder-tersiyer) tanısıylaYüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisi'ne yatırılaraktetkik ve ameliyat edilen 26 olgunun verilerinin prospektif olarakincelenmesiyle yapıldı. Olguların tümü preoperatif USG ve bir kısmı(7 olgu)paratiroid sintigrafi(Tc 99m sestaMIBI) ile değerlendirildi .SONUÇ: Paratiroid cerahisinde paratiroid dokusunu diğer dokulardanayrımını yapmada lokalizasyonunu belirlemede intraoperatif olarak frozen kesitçok güvenilir olmayabilir. Günümüzde frozen kesit çalışması endokrin cerrahideve paratiroid hastalıklarında önemini yitirmektedir. Çalışmamızda intraoperatifİİAB'nin, paratiroid dokusunu tanıma açısından % 95.5 pozitif kestirim değerive %94.59 doğruluk oranı ile son derece güvenilir olduğu saptandı.Çalışmamızda; İİAB'nin ameliyat sırasında uygulanmasının, cerrahıneksizyonel biopsi risklerinden kaçınarak güvenilir, çabuk ve fazla sayıda biyopsiyapmasını olanak sağlayan, paratiroid dokusunu tanıma, diğer dokulardanayırma ve lokalizasyonunu belirleme açısından güvenle kullanılabilecek biryöntem olduğu sonucuna varıldı.37BULGULAR: Hiperparatiroidi tanısıyla opere edilen 26 olgunun 18' ikadın 8' i erkekdi. Olguların 17 si primer hiperparatiroid, 5 i sekonderhiperparatiroid, 4 ü de tersiyer hiperparatiroidiydi. 26 olgunun intraoperatifİİAB sonucu, 22 olguda paratiroid dokusuyla uyumlu değerlendirilmişken, 4olgu değerlendirilememiştir. Değerlendirilemeyen olguların tümünün sonucukan elamanları olarak gelmiştir ve bu sonuç uygunsuz tekniğe bağlanmıştır. 26olgunun postoperatif parafin kesit sonucu, 25 olguda paratiroid dokusuylauyumlu gelmişken, 1 olgu değerlendirlememiştir . Değerlendirilemeyen bu olguuygunsuz transporta bağlanmıştır. İntraoperatif İİAB' nin paratiroid dokusunutanımadaki duyarlılığı % 84 ve tanısal doğruluk oranı %94.59 olarak belirlendi.Pozitif tahmin değeri % 95.5 olarak belirlendi. Yanlış negatif-pozitif değerlerisırasıyla %16 ya %100 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Great improvements have been achieved in early andaccurate diagnosis with especially that NNAB has become used frequently.NNAB is used widely in routine due to its being a minimal invasive method andrapid and easier result obtained by it.Object: Although sensitivity of imaging methods is high in parathyroiddiseases, presence of negative results is unavoidable. Aim of this prospectivestudy is to evaluate that sensitivity on recognition of intraoperative NNAB theparathyroid tissue, on its ability of differentiate parathyroid tissue from othertissues and determine its location, false negativity-positivity and positivepredictive values and its rate of accuracy.Materials and Methods: This study has been conducted by prospectivelyassessed 26 cases which has been examined with putting in bed with diagnosisof hyperparathyroidism (primary-secondary-tertiary) and operated in YuzuncuYil University Faculty of Medicine between December 2008 and August 2009.All cases by preoperative USG and a portion of cases (7 cases) by parathyroidscintigraphy (Tc 99m sestaMIBI) have been evaluated.Results: Of the 26 cases that have been operated with diagnosis ofhyperparathyroidism, 18 were female and 8 were male. Of these cases, 17 wereprimer hyperparathyroidism, 5 were secondary hyperparathyroidism and 4 weretertiary hyperparathyroidism. Results of intraoperative NNAB of 26 cases were;it was correlated with parathyroid tissue in 22 cases and 4 cases could not beenassessed. All of the cases which could not been assessed have results as bloodelements and this has been related to inappropriate technique. Results ofparaffin sections of 26 cases were; consistent in 25 cases and 1 case could notbeen assessed. This case who could not been assessed were related toinappropriate transport. Sensitivity of NNAB on recognition of parathyroidtissue was 84% and its accuracy rate was %94.59. Positive predictive value hasbeen evaluated as 95.5%. False negative-positive values are determined as 16%and 100%, respectively.39Conclusion: Frozen section may not be most reliable to determine thelocation of parathyroid tissue and to differentiate from other tissues inparathyroid surgery. Currently, importance of frozen section study in endocrinesurgery and parathyroid diseases is reduced. In our study, it has been establishedthat NNAB is a very reliable method with its predictive value of %95.5 andaccuracy rate of %94.59 regarding recognition of parathyroid tissue.In our study; it has been concluded that NNAB is a safe applicable methodin relation with recognition of parathyroid tissue, differentiate it from othertissues and determine its location with this methods allow to obtain reliable,rapid and much biopsies in operation due to its avoiding risks of excisionalbiopsy of surgeon.