Sjögren sendromunda ileri basamak çözücü lipid mediyatörleri ile oksidatif stres ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of oxidative stress and specialized pro-resolving lipid mediators in Sjogren's syndrome
  1. Tez No: 832220
  2. Yazar: MÜGE HİLOOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sjögren sendromu (SS) tükürük ve lakrimal bezler gibi salgı bezlerini etkileyen sistemik, kronik inflamatuvar, otoimmün bir hastalıktır. İleri basamak çözücü lipid mediyatör (SPMs) ailesinden olan protektinler (NPD1/PD1) inflamasyonunun başlangıcından, homeostaza kadar olan süreçte önemli role sahiptirler. Bu çalışmada pSS hastalarında PD1, TNF-alfa, IL-6, Total Antioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS) ve Malondialdehid (MDA) düzeylerinin ölçülmesi; bu parametrelerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları (Romatoloji) Kliniği'nde pSS tanısıyla takip edilen 45 hasta ile bunlarla yaş ve cinsiyet uyumlu 29 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edildi. Serum PD1, TNF-alfa, IL-6 düzeyleri ELİSA yöntemiyle, TAS ve TOS düzeyleri kolorimetrik yöntemle ve MDA düzeyleri ise spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Hasta grubunda TNF-alfa, IL-6, TOS, OSİ ve MDA düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek iken (sırasıyla, p=0,028, p=0,034, p=
Özet (Çeviri)
Sjögren's syndrome (SS) is a systemic, chronic inflammatory, autoimmune disease that affects secretory glands such as the salivary and lacrimal glands. Protectins (NPD1/PD1), which are from the specialized pro-resolving lipid mediators (SPMs) family, have an important role in the process from the onset of inflammation to homeostasis. In this study, it was aimed to measure PD1, TNF-alpha, IL-6, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) and Malondialdehyde (MDA) levels in pSS patients to examine the relationship of these parameters with each other and clinical parameters. The study included 45 patients who were followed up with the diagnosis of pSS at the Internal Medicine (Rheumatology) Clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital and 29 healthy individuals who were age and gender compatible with them as a control group. Serum PD1, TNF-alpha and IL-6 levels were studied by the ELISA method, TAS and TOS levels the colorimetric method and MDA levels by the spectrophotometric method. TNF-alpha, IL-6, TOS, OSI and MDA levels were significantly higher in the patient group compared to the control group (respectively, p=0.028, p=0.034, p=