Kontrollü ovaryen stimülasyon uygulanmış sıçanlarda sildenafil sitratın endometriyum reseptivitesinde rol oynayan faktörlere etkisi.
The effect of sildenafil citrate on factors acting on endometrium receptivity of ovarian hyperstimulated rats.
  1. Tez No: 242145
  2. Yazar: PELİN COŞTUR BIYIKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada KOH (Kontrollü ovaryen stimülasyon) uygulanmış sıçanlarda Sildenafil sitratın (Ss) endometriyum reseptivitesinde rol oynayan faktörlere etkisini araştırdık. Çalışmamızda, 3 aylık 220-250 gram ağırlığında en az iki düzenli 5 günlük östrus siklusu geçiren toplam 60 adet Wistar albino dişi sıçan kullandık. Bunlar; Kontrol grubu (saat 10:00 ve saat 16:00 da serum fizyolojik subkutan (sc) verilen grup), Ss grubu (saat 10:00 ve saat 16:00 da oral gavaj yoluyla Ss verilen grup), KOH grubu (saat 10:00 da Cetrotide+Puregon (sc) ve saat 16:00 da Puregon (sc) verilen grup), KOH + Ss grubu (saat 10:00 da Cetrotide+Puregon (sc), Ss (oral gavaj) ve saat 16:00 da Puregon (sc), Ss (oral gavaj) verilen grup) olmak üzere dört ana gruba ayırdık. Sıçanlara yaptığımız bu 3 günlük uygulamadan sonra 4. gün (KOH ve KOH + Ss gruplarına saat 16:00 da Pregnyl (sc) uygulandı) çiftleşmek üzere erkek sıçanlarla bir gece bıraktık. Ertesi gün vajinal smearda spermatozoa görülmesi gebeliğin 0. günü olarak kabul edildi ve gebeliğin 3.,4. ve 5. günlerinde her grupta 5 sıçan bulunacak şekilde sakrifiye edildi. Uterusları çıkarıldı, doku takipleri yapıldı. Ve immünohistokimyasal yöntemlerle boyama yapılarak bulgular değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda, Ss uyguladığımız sıçanlarda endometriyum reseptivite belirteçlerinden LİF, HOXA-10, ß3 integrin, VEGF ve Aktin ekspresyonlarını daha yoğun ve istatistiksel olarak daha anlamlı olduğunu bulduk
Özet (Çeviri)
In this study; we investigated the effect of Sildenafil citrate on factors acting on endometrium receptivity of controlled ovarian hyperstimulated rats. In our study; we used a total of 60 Wistar albino, 3-month, 220-250 gr rats having minimum two regular 5-day estrus cycles. We grouped them into four as; Control group (group having subcutaneous (sc) serum physiological between 10 a.m. and 4 p.m.), Sildenafil citrate (group having Sildenafil citrate by oral gavage between 10 a.m. and 4 p.m.), Controlled Ovarian Stimulation Group (group having cetrotide+puregon s.c. at 10 a.m. and puregon s.c. at 4 p.m.), Controlled Ovarian Stimulation + Sildenafil citrate group (group having cetrotide+puregon s.c. and Sildenafil citrate (oral gavage) at 10 a.m., puregon s.c. and Sildenafil citrate (oral gavage) at 4 p.m.). After this 3-day procedure, on day 4 (Sildenafil citrate and Controlled Ovarian Stimulation + Sildenafil citrate groups received Pregnyl (sc) at 16:00 p.m) we left them with male rats for intercourse whole night. Next day was referred as 0 day of pregnancy by determination of spermatozoa in vaginal smear and 5 rats in each group were sacrified on day 3, 4 and 5. Their uteri were removed, tissue follow-up was taken. Immunohistochemical methods applied to sections and results were evaluated. At the end of our study; we found that expression of endometrium receptivity markers, LIF, HOXA-10, ß3 integrin, VEGF and actin are denser and statistically significant Sildenafil citrate administered rats;.