Fizyoterapi programı alan hastalarda; yorgunluk ölçeği Checklist Individual Strength Questionnaire (CIS) Türkçe versiyonunun geçerliliği
A validity study of the Turkish Checklist Individual Strength (CIS) Questionnaire In Phsical Therapy Patients
- Tez No: 242198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmadaki amacımız: Yorgunluğu değerlendirmek için kullanılan Checklist Individual Strength (CIS) anketinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini belirlenmesi, olguların mobilizasyon düzeylerinin yorgunluk seviyeleri üzerine etkisinin karşılaştırılması ve muskuloskeletal problemleri nedeniyle ayaktan ve yatarak fizyoterapi alan hastalar ile sağlıklı olguların yorgunluk seviyelerinin karşılaştırılmasıdır.Yöntem: Anket `back translation' yöntemi ile Türkçeye uyarlandı. Çalışma 02.07.07 ? 09.01.09 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Egzersiz Ünitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Kampüsü'nde yapıldı. Çalışmada 50 sağlıklı birey, 128 ayaktan muskuloskeletal fizyoterapi alan ve 37 yatarak muskuloskeletal fizyoterapi alan, toplam 215 olgu değerlendirildi.Mobilizasyon düzeyi American Medical Association (AMA) kriterlerine göre belirlendi. Türkçe CIS (CIS-T) anketi geçerliliğini belirlemek amacıyla yaşam kalitesini değerlendiren Short Form?36 (SF?36) kullanıldı. CIS-T anketi test-tekrar test güvenilirliği için birer hafta arayla 2 kez uygulandı.Bulgular: CIS-T anketi güvenilirlik analizleri sonucunda Cronbach alfa katsayısı ? = 0.87 ve ICC (tutarlılık) katsayısı r = 0.92 bulundu. Madde-test korelasyonu katsayılarının r = 0.10 ile r = 0.63 arasında değerler aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study were; to determine reliability and validity of Turkish Checklist Individual Strength (CIS-T) Questionnaire, to determine the effects of mobilization on fatigue levels and to compare fatigue levels between musculoskeletal physical therapy patients (who were inpatients and outpatients) and healthy subjects.Methods: The questionnaire was adapted to Turkish with `back translation? method. The study was conducted in School of Physical Therapy and Rehabilitation of Dokuz Eylül University Hospital, Department of Orthopaedics and Traumatology of Dokuz Eylül University Hospital and Campus of Dokuz Eylül University Hospital between 02.07.07 ? 09.01.09. In this research 50 healthy subjects, 165 musculoskeletal physical therapy patients (128 outpatients, 37 inpatients) were evaluated. Mobilization levels were designated according to American Medical Association (AMA) criteria. To validate CIS-T all participants answered CIS-T and Short Form?36 (SF?36). CIS was applied again one week later for test-retest reliability (ICC).Results: Internal consistency reliability of CIS-T was Cronbach ? = 0.87 and ICC reliability was r = 0,92. Item-discriminant validity were calculated between r = 0.10 and r = 0.63.