Mide tümörlerinin saptanmasında difüzyon ağırlıklı mr görüntülemenin yeri
Role of diffusion weighted magnetic resonance imaging in gastric cancer
- Tez No: 242202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT AVCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Mide tümörlerinin ADC değerlerini ölçerek DAMRG'nin tanıya katkısını araştırmak olup DAMRG tekniği ile mide tümörü tanısı koyduğumuz olguların teşhis tutarlılığını endoskopik biyopsi sonuçları ile mukayese edilmesi amaçlanmıştır. Mide tümörlerinde DAGMR ve ADC ölçümü ile ilgili literatürde bildiğimiz kadarıyla şimdiye kadar yapılan bir çalışma bulunmayıp çalışmamız geniş bir seri ile bu alanda ilk olma özelliği taşımaktadırGereç ve Yöntem: Çalışmaya 25-82 yaşları arasında toplam 100 kişi alındı. Mide tümörü tanısı konulan 70 hasta [ 32 kadın, 38 erkek; ortalama yaş:59.86 (25-82) ] vaka grubunu oluşturdu. Kontrol grubu için 30 [ 13 kadın, 17 erkek; ortalama yaş:49.03 (35-63) ] sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hastalar 1,5 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazında faz dizilimli Body koil ile rutin üst batın MR incelemesi kullanılarak incelenmiştir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler tek atımlı spin eko ?echo planar?görüntüleme sekansı ile elde edilmis, ?b? değeri 50, 400 ve 800sn/mm² olarak belirlenmiş ve total tarama zamanı 156 sn sürmüştür. Elde olunan görüntüler üzerinden, görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficient, ADC) normal mide mukozasına ait dokudan ve mide tümörlerinden hesaplanmıstır.ADC değerleri bakımından Hasta-Kontrol grupları arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla; tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca bu değerler bakımından AdenoCa alt gruplarının karşılaştırılmasında; Kruskal-Wallis testi yapılmış, Lenfoma ve AdenoCa grupları arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla da Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Hesaplamalarda anlamlılık düzeyi olarak %5 alınmış ve hesaplamalar SPSS istatistik paket programında yürütülmüştür.Bulgular: Çalişmamızda ADC değerleri bakımından Mide tümör grubunun ortalaması ve standart sapması 0,84±0,17x10-3 mm2/s olurken, normal grubun ortalaması ve standart sapması 1,79±0,08x10-3 mm2/s dir.
Özet (Çeviri)
Purpose/Introduction: The aim of this study was to investigate the role of diffusion-weighted MR imaging (DWI) in the diagnosis of gastric tumors by means of measuring the apparent diffusion coefficient (ADC) values of these lesions, and making a comparison with the endoscopic biopsy results. To date, as far as we are concerned, no literature has been found related with the use of ADC in the diagnosis of gastric tumors.Subjects and Methods: A total of 100 people aged between 25-82 (mean:59,9) years were included in the study. Seventy patients having gastric tumor [ 32 female, 38 male; mean age:59.86 (25-82) ] constituted the case group. For the control group 30 healthy individuals [ 13 female, 17 male; mean age:49.03 (35-63) ] were included. Routine abdominal MRI examinations were performed with a 1,5 Tesla unit. DWI examinations were obtained by single shot spin echoplanar imaging, and ?b? value was determined as 50, 400, 800 second/ mm2. Total scanning time was 156 seconds. The ADC was measured based on the tissue of the gastric tumoral entities and normal gastric mucosa in the control group.With SPSS programme, one-way ANOVA test was used to compare the ADC values of the gastric tumor cases and the control group.