Sensorinöral işitme kayıplı çocuk hastalarda iç kulak anomalilerinin saptanmasında manyetik rezonans görüntüleme tetkikinin tanı değeri
The diagnostic important of the magnetic resonance imaging in children with sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 242203
  2. Yazar: AYŞEGÜL İDİL SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BELET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, sensorinöral işitme kayıplı (SNİK) çocuk hastalarda görülen hastalık nedeni olabilecek iç kulak patolojilerinin tanısında ve sınıflandırılmasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tekniğinin önemini araştırmaktır.Bu amaçla SNİK tanısı alan 90 çocuk hastanın 180 iç kulağına konvansiyonel MRG incelemesine ek olarak aynı seansda, `Constructive İnterferance İn Stady State' (CISS) MRG incelemesi yapıldı. Konvansiyonel MRG'de koklea, vestibül, semisirküler kanallar, endolenfatik kanal ve internal akustik kanal genişliği eğerlendirildi. Tüm beyni içeren T2 A koronal kesitlerle beyin, sinyal artışına neden olabilecek patolojiler ya da ek konjenital anomaliler açısından incelendi. İş istasyonunda CISS MRG serilerinde bilateral internal akustik kanallar içerisinde VII. ve VIII. kranial sinirler ve koklear dal varlığı ince maksimum intensite projeksiyon (MIP) görüntülerle aksiyal ve sagital planlarda değerlendirildi. İç kulak düzeyinden geçen kesitlerden MIP tekniği ile görüntüler elde olunarak iç kulak yapılarının genel morfolojisi ve lokalizasyonu değerlendirildi. Daha sonra elde olunan görüntüler üzerinden volume rendering (VRT) tekniği kullanılarak iç kulak yapılarının üç boyutlu görüntüleri elde olundu. Böylece iç kulak yapıları anomaliler açısından morfolojik olarak değerlendirildi.Sennaroğlu sınıflamasına göre 3 iç kulak yapısında Michel deformitesi (%1,66), 9 koklear aplazi (%4,98), 4 ortak kavite deformitesi (%2,22), 6 koklear hipoplazi (%3,33) ve 5 iç kulakta da Mondini malformasyonu (%2,77) tespit edildi (51)Bu bulgularla konvansiyonel MRG sekanslarına eklenen CISS MRG serilerinin, SNİK olan çocuk hastalarda bulunabilecek iç kulak anomalilerinin tanı ve sınıflandırılmasında konvansiyonel MRG bulgularına önemli ek veriler sağladığı görüldü. Böylece bu hasta grubunda en önemli tedavi yöntemi olan koklear implant cerrahisine uygun hastaların seçimine ve bu hastalarda uygulanacak cerrahi yönteme daha kolay karar verilebileceği öngörüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the importance of magnetic resonance imaging (MRI) in diagnosing and classifying the inner ear pathology that can be the cause of illness seen in children with sensorineural hearing loss.With this intent in addition to conventional MRG examination of 180 inner ears of 90 child patients with SNIK diagnosis, Constructive Interference Study in State MRG analysis was done. In conventional MRG the formation of ear and brain was examined in terms of pathology or additional congenital anomaly. In the series of CISS MRG, seventh and eighth cranial nerve existence and the common morphology of inner ear structure was observed by using MRG technique. By using volume rendering technique three dimensional images of inner ear structures were obtained.According to classification of Sennaroğlu, 3 Michel deformity (%1,66), 9 cochlear aplasia (%4,98), 4 common cavity deformity (%2,22), 6 cochlear hypoplasia (%3,33), 5 Mondini malformation (%2,77) was identified in inner ear structures.It was seen that by these findings CISS MRG series added to MRG sequences enabled fundamental additional data to conventional MRG findings in diagnosing and classifying the inner ear anomalies which can be come by in children with SNIK. Thus it was anticipated that the patients appropriate for cochlear implant- the most important treatment for this kind of illness- and the surgical method that will be applied to these patients would be more easily determined.