Nonspesifik boyun ağrılı olgularda akut dönemde verilen endurans egzersizlerinin etkinliği
The efficiency of endurance exercises at the acute phase of patients with non specific neck pain
  1. Tez No: 242201
  2. Yazar: NURSEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç ve Hipotez: Çalışmanın amacı nonspesifik boyun ağrılı olgularda, akut dönemde servikal derin fleksör kaslara verilen endurans egezersizlerinin etkilerini araştırmaktır.Yöntem: Yaş ortalaması 51.70 ± 9.31 olan toplam 51 olgu Kontrol (n=27) ve Endurans Egzersiz Grubu (n=24) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm olguların servikal derin fleksör kas enduransı (Klinik Endurans Testi), baş-boyun postürü (Fotoğraf Analizi), servikal eklem hareket açıklıkları (Universal Gonyometre), servikal performans düzeyi (Servikal Performans Testleri) ve ağrı - yetersizlik düzeyleri (Boyun Ağrı ve Yetersizlik İndeksi) değerlendirildi. Değerlendirmeler başlangıçta ve 12 hafta sonrasında olmak üzere iki kez tekrarlandı.Bulgular: Başlangıçta demografik özellikler ve servikal derin fleksör kas enduransı açısından iki grup homojendi (p>0.05). 12 hafta sonunda, Kontrol (p=0.00) ve Endurans Egzersiz Grubunun (p=0.00), servikal derin fleksör kas enduransında başlangıca göre istatistiksel anlamlı artış kaydedilirken iki grup arasında değişim oranları açısından istatistiksel fark yoktu (p=0.19). Endurans Egzersiz Grubunun 12 hafta sonunda baş tilt açısında kontrol grubuna göre anlamlı azalma (p=0.00), omuz protraksiyon açısında ise sınırda anlamlı fark (p=0.05) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: The aim of this study is to investigate the effects of cervical deep flexor muscle endurance exercises of patients with non specific neck pain at acute phase.Methods: Totally 51 patients with mean age 51.70 ± 9.31 were divided into two groups as Control (n=27) and Endurance Exercises (n=24) Groups. SDFK endurance (Clinical Endurance Test), head - neck posture (Phographical Analyses), cervical range of motion (Universal Goniometer), cervical performance level (Cervial Performance Tests) and pain-disability levels (Neck Pain and Disability Index) of all patients were assessed. All assesments were performed at the beginning and repeated 12 weeks later.Results: Initially two groups were hemogenenous in terms of demographic features and cervical deep flexor muscle endurance (p>0.05). While an increase was reported in cervical deep flexor muscle endurance values in comparison to beginning values at the end of 12 weeks in both control and endurance exercise group, there was no statistically significant difference between the groups. At the end of 12 weeks, while head tilt angle of endurance exercise group was decreased significantly compared to control group, no significant differences was found between groups in terms of other postural parameters.