Peritoneal karsinomatozisli olgularda primer tümör odağının saptanmasında bilgisayarlı tomografi doku analizinin etkinliği
Effectiveness of computerized tomography texture analysis in determining the primary tumor focus in cases with peritoneal carcinomatosis
- Tez No: 801017
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOPLAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Peritoneal karsinomatozis sıklıkla jinekolojik ve gastrointestinal sistem tümörlerinden kaynaklanan peritoneal yüzeylere kanser hücrelerinin yayılmasıdır. Radyolojik olarak peritoneal karsinomatozise neden olan primer tümör odağı her zaman tespit edilememektedir. Okült bir tümör varlığında odak tespiti oldukça zorlaşmaktadır. Çalışmamızda peritoneal karsinomatozise neden olan primer tümör odağının tespitinde Bilgisayarlı Tomografi doku analizinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Ocak 2017 ile Aralık 2021 tarihleri arasında radyolojik olarak peritoneal karsinomatozis tanısı konulan hastaların, tanının ilk tespit edildiği portal venöz faz abdomen BT görüntüleri tarandı. Histopatolojik olarak over kanseri tanısı olan 39 hasta, endometrium kanseri tanısı olan 8 hasta, kolon kanseri tanısı olan 17 hasta, pankreas kanseri tanısı olan 11 hasta, akciğer kanseri tanısı olan 5 hasta, mide kanseri tanısı olan 16 hasta, meme kanseri tanısı olan 4 hasta ve kolanjiyoselüler kanser tanısı olan 5 hasta olmak üzere toplamda 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Portal venöz faz abdomen BT görüntüleri Local Image Features Extraction (LIFEx) v7.2.0 programında değerlendirildi. Nodüler implantlara aksiyel planda ardışık görüntülerden ROI çizilerek 3 boyutlu VOI oluşturuldu. Toplamda 19 adet doku analizi parametresi (mean, median, skewness, kurtosis, variance, uniformity, contrast, correlation, sum average, sum entropy, sum variance, short run emphasis, long run emphasis, gray level non uniformity, run length non uniformity, low gray level run emphasis, high gray level run emphasis, low gray level zone emphasis, high gray level zone emphasis) ölçüldü. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim:Peritoneal carcinomatosis is the spread of cancer cells to the peritoneal surfaces, often resulting from gynecological and gastrointestinal tract tumors. The primary tumor focus causing peritoneal carcinomatosis cannot always be detected radiologically. In the presence of an occult tumor, focal detection becomes very difficult. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of Computed Tomography texture analysis in the detection of the primary tumor focus causing peritoneal carcinomatosis. Method:Portal venous phase abdominal CT images of patients diagnosed with peritoneal carcinomatosis radiologically between January 2017 and December 2021 were scanned.Histopathologically 39 patients diagnosed with ovarian cancer, 8 patients with endometrial cancer, 17 patients with colon cancer, 11 patients with pancreatic cancer, 5 patients with lung cancer, 16 patients with gastric cancer, 4 patients with breast cancer and 5 patients with a diagnosis of cholangiocellular cancer, a total of 105 patients were included in the study. Portal venous phase abdominal CT images were evaluated in Local Image Features Extraction (LIFEx) v7.2.0 program.3D VOI was created by drawing ROI from consecutive images on the nodular implants in the axial plane.A total of 19 tissue analysis parameters (mean, median, skewness, kurtosis, variance, uniformity, contrast, correlation, sum average, sum entropy, sum variance, short run emphasis, long run emphasis, gray level non uniformity, run length non uniformity, low gray level run emphasis, high gray level run emphasis, low gray level zone emphasis, high gray level zone emphasis) were measured.The data obtained were evaluated with the SPSS 22.0 program.