Tinnituslu bireylerde otoakustik emisyon ile kontralateral supresyon mekanizmasının incelenmesi
Investigation of the mechanism of contralateral suppression by otoacoustic emission on people with tinnitus
- Tez No: 242237
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Literatürde medial olivokoklear sistem vasıtasıyla gerçekleşen kontralateral supresyon ve dış tüylü hücre fonksiyonunun regülasyonu ile tinnitus ilişkisi genel olarak çok az çalışılmıştır. Unilateral tinnitus şikayeti olan, işitme eşikleri 30 dB'den daha iyi ve normal timpanometrik bulgular gösteren 25-55 yaş arası toplam 30 birey çalışma grubunu oluşturdu. Kontrol grubu benzer yaş ve cinsiyet dağılımı gösteren 30 tinnitusu olmayan normal işiten bireylerden meydana geldi. Takiben her iki gruba 250, 500, 1000, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz frekanslarında saf ses odyometrisi, yüksek frekans odyometrisi, 1000, 1414, 2000, 2828, 4000 Hz frekanslarında merkezlenen TEOAE ölçümleri yapıldı. Supresyon ölçümü kontralateral kulağa beyaz gürültü verilerek gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda tinnituslu bireylerde supresyon öncesi ve sonrası TEOAE amplitüdlerinin kontrol grubu bireylerden farklı olmadığı belirlendi (p>0.05). Bu açıdan tinnituslu grubun özellikle dış tüy hücrelerinin supresyonu açısından normallerden farklılığının bulunmadığı düşünülebilir. Benzer şekilde, en az üç frekansta kontralateral supresyonu gerçekleştirilen bireylerin sayısı, tinnituslu grupta % 86.7 (26/30), kontrol grubunda ise % 96.7 (29/30) olarak elde edildi ve bu açıdan iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı.Sonuç olarak; Tinnituslu bireylerde ve kontrol grubu bireylerinde kontralateral supresyon sonrası emisyon amplitüdlerinde herhangi anlamlı bir değişiklik saptanmaması, efferent sistemde meydana gelen patolojik değişiklik olmadığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The association of contralateral suppression mediated via medial efferent system and its outer hair cell regulatory function and tinnitus have been scarcely studied in adults. Our study group consisted on 30 adults, aged between 25 to 55 years and diagnosed as having unilateral tinnitus with auditory thresholds better than 30 dB as well as normal tympanometric findings. Control group comprised of 30 normal hearing subjects with no tinnitus and in the similar age range and sex. Both groups underwent pure tone audiometric measurements at 250, 500, 1000, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz frequencies, high frequency audiometric hearing threshold, TEOAE amplitudes (signal to noise ratio) centered at 1000, 1414, 2000, 2828, 4000 Hz. Contralateral ear was masked using white noise only. The results of this study indicated that before and after suppression, TEOAE amplitudes were similar in the tinnitus and control groups (p>0.05). It can be said that people with tinnitus might have normal findings regarding suppression characteristics of outer hair cell function. The rate of people with suppression presence on at least three frequencies was 86.7 % (26/30) for the group of people with tinnitus and 96.7 % (29/30) for the control group and there was no significant difference between the groups. As if there was no significant difference at OAE levels between tinnitus and control groups after contralateral suppression, we concluded that suppression of the efferent system did not function pathologically. Regarding to the data of OAE levels after suppression, it is also shown that presence of tinnitus did not cause any difference on medial olivocochlear system.