Fibonacci almost convergence and core theorems
Fibonacci hemen hemen yakınsaklık ve çekirdek teoremleri
- Tez No: 499466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDDUSİ KAYADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada hemen hemen yakınsaklık ve çekirdek kavramı üzerinde duruldu. Ayrıca Fibonacci dizileri kullanılarak oluşturulan dizi uzayları üzerinde çalışıldı. Birinci bölümde; temel tanım ve teoremler verilerek sonsuz matris yardımıyla elde edilen dönüşüm dizisi tanımlandı ve , ve matris sınıflarının karakterizasyon şartları verildi. Sonra Banach limiti yardımıyla hemen hemen yakınsak dizilerin uzayı ve sıfıra hemen hemen yakınsayan dizi uzayları tanımları verilerek bu uzaylara ait matris sınıfları verildi. İkinci bölümde; Knopp-çekirdek (K-çekirdek) ve istatistiksel çekirdek (st-çekirdek) tanımları verilerek bu çekirdekler arasındaki kapsama bağıntıları verildi. Üçüncü bölümde; Fibonacci dizi uzayları tanımlanarak dizi uzayı oluşturuldu, bu uzay ile ilgili bazı kapsama bağıntıları verildi ve dizi uzayıyla ilgili matris dönüşümleri verildi. Son kısımda ise - çekirdek tanımlanarak Knoop çekirdek, Banach çekirdek ve diğer çekirdekler arasındaki yeri belirlendi. Dördüncü bölümde; Fibonacci Null ve Fibonacci yakınsak dizilerle , ve dizi uzayları oluşturularak bu uzayların diğer uzaylar arasındaki yeri belirlendi, bu uzayların dualleri ve matris dönüşümleri verildi. Anahtar Kelimeler : Banach limitleri, hemen hemen yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık, K-çekirdek, st-çekirdek
Özet (Çeviri)
This work which focused on almost convergence and concept of core had four chapters. In addition, this study focused on the sequence spaces by Fibonacci Sequences.. In the first chapter, basic definitions and theorems were given and transformation sequence which was acquired by matrix was defined and characterization conditions of , and matrix classifications are given. Then, by the help of Banach limit, definitions of , space of all almost null sequences and , space of almost convergent sequences were given. The matrix classes of these spaces were also provided. In the second chapter, definitions of K-core and st-core and the coverage relations between these cores are given. In the third chapter, by defining Fibonacci sequence spaces, sequence space was created. Some inclusion relations of this space and matrix transformations related to sequence space were given. Furthermore, - core was defined and the location of this core was determined among the K- core, Banach- core and other cores . In the fourth chapter, sequence spaces , and created by the help of Fibonacci Null and Fionacci convergent sequences. The location of these spaces were determined among the other spaces. In addition, and duals and matrix transformations of these spaces were given. Key Words : Banach limits, almost convergence, statistical convergence, K-core, st-core.