Papiller tiroid kanserlerinde Bcl?2, C-erbB?2, Cyclin D1 ve p53 onkoprotein ekspresyonlarının prognostik değeri
Prognostic value of expressions of Bcl-2, C-erbB-2, Cyclin-D1 and p53 in thyroid papillary carcinoma
  1. Tez No: 242317
  2. Yazar: AHMET ZİYA BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma tiroid papiller kanserlerinde onkoprotein ekspresyonlarının hastaların klinikopatolojik özellikleri ile birlikte incelendiğinde olası prognostik değerini belirlemek amacıyla yapıldı.Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde Mart 1997 ve Temmuz 2006 tarihleri arasında opere edilen ve papiller tiroid kanseri tanısı alan 47 olgu çalışma grubu nodüler guatr tanısı alan 40 olgu ise kontrol grubu olarak belirlendi ve geriye dönük olarak planlanıp çalışıldı. Çalışma grubuna ait dosya bilgileri, nüks hastalık durumu ve hastalığa bağlı ölüm varlığı arşiv çalışması ile belirlendi. Patoloji arşivinden elde edilen hastalara ait parafin bloklardan seri kesitler yapılarak tanı doğrulandıktan sonra onkoprotein ekspresyonları immünohistokimyasal boyama ile belirlendi.Yaptığımız değerlendirmede kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tiroid papiller kanserlerdeki onkoprotein ekspresyonlarındaki farklılığın anlamlı olduğu tespit edildi. Çalışma grubundaki hastalarda tümör çapı büyüklüğünün, ekstratiroidal yayılımın, patolojik lenfadenopati varlığının ve genel olarak MACIS prognostik skor yüksekliğinin tiroid papiller kanserlerinde kötü prognoz ile birlikte olduğu, araştırdığımız diğer olası prognostik parametrelerden sadece cyclin-D1 ve p53 ekspresyonlarının kötü prognostik özelliklere sahip hastalarda anlamlı olarak arttığı saptandı. Bcl-2 ve c-erbB-2 ekspresyonlarındaki farklılık kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak görülse de kötü prognostik parametreler ile karşılaştırıldığında anlamlı ilişki saptanmamıştır.Sonuç olarak araştırdığımız olası prognostik faktörlerden cyclin-D1 ve p53 onkoproteinlerinin ekpresyonlarındaki artışın kötü prognostik faktör olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır. iiiAnahtar Kelimeler : Tiroid papiller kanser, onkoprotein, p53, bcl-2, c-erbB-2, cyclin-D1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the expressions of oncoproteins and to correlate the findings with clinicopathologic parameters in thyroid papillary carcinoma.This study planned retrospectively in Gulhane Military Medical Academy, Haydarpasa Training Hospital and was performed in 47 patients who underwent surgery for thyroid papillary carcinoma and in control group which comprised 40 patients who underwent resection for thyroid nodules. The datas of clinicopathologic parameters and tissue samples were collected from the archives. Sections stained with H&E were evaluated for each case and after confirming the diagnose of papillary carcinoma, oncoprotein expressions were determined by immünohistochemical analysis.According to our evaluation, the diversity of oncoprotein expressions in thyroid papillary carcinoma comparing with control group were statistically significant. Advanced tumor size, extrathyroidal extension of tumor, lymph node metastases and increased MACIS score were significantly correlated with poor prognosis in thyroid papillary carcinoma and the expressions of cyclin-D1 and p53 were significantly increased in those patients. We had also demonstrated the increased expressions of bcl-2 and c-erbB-2 in study group comparing to control group but the correlation between these findings and poor prognostic parameters were not significant.In conclusion, according to our results we predict that increased expressions of cyclin-D1 and p53 could be utilised as prognostic factors in patients with thyroid papillary carcinoma.vKeywords : Papillary Thyroid Cancer, Oncoprotein, , p53, bcl-2, c-erbB-2, cyclin-D1.Supported by : Gulhane Military Medical Academy Haydarpasa Training Hospital