Papiller tiroid kanserlerinde multisentrisite sıklığı ve multisentrisitenin kapsüller invazyon, tümör çapı ve hasta yaşı ile ilişkisi
Frequency of multicentricity and the relation between multicentricity, thyroid capsullar invasion and patient age in papillary thyroid cancer
  1. Tez No: 457433
  2. Yazar: HALİT EREN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ADEM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
PAPİLLER TİROİD KANSERLERİNDE MULTİSENTRİSİTE SIKLIĞI VE MULTİSENTRİSİTENİN KAPSÜLLER İNVAZYON, TÜMÖR ÇAPI VE HASTA YAŞI iLE İLİŞKİSİ Giriş: Papiller tiroid kanserleri en sık görülen tiroid kanserleridir. Prognozu iyi olmakla beraber tümör boyutu, tiroid kapsül invazyonu, lenf nodu ve uzak metastaz varlığı, ileri hasta yaşı, tiroid kapsül invazyonu ve tümör multisentirisitesi gibi bazı faktörlerin prognozu negatif yönde etkileyeceğine dair çok sayıda ancak çelişkili yayınlar vardır. Amaç: Multisentrisite sıklığının kapsüller invazyon, tümör çapı ve hasta yaşı ile ilşkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde papiller tiroid kanseri tanısı ile 2008-2014 yılları opere edilmiş 466 hastanın dosyasını retrospektif olarak inceleyerek, hastanın yaşı, tümörün tiroid kapsül invazyonu, multisentrisite durumu, tümör alt tipleri, tümör çapı gibi parameterelerin biribirleriyle ilişkisini belirledik. Bulgular: Hastaların 374 (%80.26) tanesi kadin. 92(19.74) tanesi erkekti. Yas ortalamasi 49.62 ± 13.40 idi. 45 yasinda ve altinda 174 , 45 yaş üstünde 292 hasta mevcuttu. Hastaların 62 tanesinde tumor multisentrikti. 404 hastada tümör unifokaldi. Ayrıca multisentrisitenin tümor boyutu >1≤2 cm olan vakalarda diğer tümör boyutlarına göre anlamlı derecede yüksek (>1≤2 cm =%17) olduğu görüldü. Multisentrisite oranları 45 yaş ve altı ve 45 yaş üstü hastalarda iki grup halinde incelendiğinde 45 yaş üstü hastalarda multisentrisitenin %14 oranında ve diğer gruba (%11) göre daha sık görüldüğü ve sonuçların anlamlı olduğu görüldü (p < 0.0001). 45 yaş ve altı ve 45 yaş üstü hastalarının papiller tümörlerinin tiroid kapsül invazyon oranlarını karşılaştırdığımızda ise ≤45 yaş hastalarda %39 oranında > 45 yaş grubunda ise %33 oranında tiroid kapsül invazyonu görüldüğü saptandı. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlıydı (p< 0.0001). Sonuç: Çalışmamızda; papiller tiroid kanserli hastalarının tedavi ve takibinin planlanmasında yaşın tek başına bir prognostik risk faktör olarak kabul edilemeyeceği, tümör boyutu, tümörün histolojik özellikleri ve lokal ve uzak metastaz drumunun tüm hasta yaş gruplarında tedavi seçimi ve takibi açısından en önemli kriterler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
FREQUENCY OF MULTICENTRICITY AND THE RELATION BETWEEN MULTICENTRICITY, THYROID CAPSULLAR INVASION AND PATIENT AGE IN PAPILLARY THYROID CANCER Background: Papillary thyroid cancer is the most frequent among the cancers of the thyroid gland. Although its prognosis is well, certain prognostic factors such as; tumor size, thyroid capsule invasion, elder age, multisentrisity and presence of local and distant metastasis can effect the prognosis negatively. Aim: Evaluate the relation between the frequency of multicentricity, patients age, tumor size and thyroid capsule invasion. Methods: In our study, retrospective evaluation of patients age, tumor multicentricity, thyroid capsular invasion of the tumor, tumor subtypes, tumor size, has been done among 466 patient who has been operated between 2008-2014 due to papillary cancer diagnosis or suspicious thyroid nodules in Cerrahpasa Medical Faculty, Department of General Surgery. Results: In our results, 374 (%80.26) patients were female and 92(19.74) were male. Mean age was 49.62 ± 13.40. There were 174 patients in and under the age of 45 and 292 were above 45. Tumor was multicentric in 62 patients and unifocal in 404. The rate of multicentricity in patients with tumor size of >1≤2 were higher (%17) than the other group (%11). When multicentricity has been evaluated in two group of patients age under and in 45 and above 45, multicentricity was higher in patients with age > 45 wit a rate of %14 in other group it was %11 (p 45 years.