24 saatlik idrarda elektrolit ölçümüı ve bunların spot idrarla korelasyonu
Correlation of urinary electrolytes between spot and 24-hour urine samples
  1. Tez No: 242403
  2. Yazar: SONAT PINAR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ERKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
24 saatlik sodyum, potasyum ve kalsiyum atılımının tespiti sırası ile hipertansif hastaların tuz tüketiminin belirlenmesinde, diyetle potasyum alımı ve hiperkalsiürinin araştırılmasında önemlidir, ama idrar toplama pratikte zor ve toplama hatalarından dolayı güvenilir değildir. Bu çalışmada spot idrarda bahsedilen elektrolitlerin kreatinine oranlanmasının 24 saatlik miktarları tahmin edilip edilmeyeceğini araştırmayı planladıkÇalışmaya 28 hipertansiyon hastası alındı, bunlardan 7 tanesi değişik nedenlerle çalışma dışı bırakıldı (yaşları 44-69 arası, 10'u erkek, 18'i kadın). Kontrol grubuna normotansif 24 hasta (yaşları 40-58) alındı ve 3 tanesi idrar toplama hatalarından dolayı çalışma dışı bırakıldı. Hastaların ardışık üç 8 saatlik porsiyon idrarında, sodyum, potasyum, kalsiyum ile 8'er saatlik üç porsiyon idrar toplamanın ardından sabah aç iken alınan spot idrarda sodyum/kreatinin, potasyum/kreatinin, kalsiyum/kreatinin ve serumda da sodyum, potasyum, kreatinin, glukoz, tiroid fonksiyon testleri çalışıldı. Sekizer saatlik biriktirilmiş idrarlar ve spot idrar ile 24 saatlik idrardaki Na miktarının korelasyon analizinde, spot idrar, birinci ve üçüncü 8 saatlik porsiyon idrar sodyum/kreatinin oranı ile 24 saatlik idrarda ölçülen sodyum miktarı arasında anlamlı bir korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Although detection of 24 hours sodium, potassium and calcium extraction is essential for analysis of salt consumption of patients with hypertension, dietary potasium intake and hypercalciuria respectively, it poses many technical diffulties and may lead to incorrect results. In this study, it is investigated if electrolyte-creatinin ratios the actual measurments in spot urine may represent in 24-hour urine analysis28 patients with hypertension are involved in study, 7 of these patients are excluded due to several reasons( ages between 44 and 69, 10 men, 18 women). In control group, 24 normotensive patients (ages between 40-58) are included in study and 3 of them are excluded because of improper urine collection. Urinary sodium, potassium, calcium values in three intervals of 8 hours were studied, followed by sodium/creatinin, potassium/creatinin and calcium/creatinin rates in spot morning urine, serum sodium, potassium, calcium, creatinin, glucose and thyroid function tests have been evaluated as well. A significant correlation has been found between sodium/creatinin ratio in spot urine, first and third 8-hour portion urine and sodium value in 24-hour collected urine.