Behçet ve nöro-Behçet hastalarında somatosensoriyel ve beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyelleri
The somatosensory and brainstem auditory evoked potentials in Behçet and neuro-Behçet's patients
  1. Tez No: 242404
  2. Yazar: TEZAY ÇAKIN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Behçet hastalığı (BH) deri ve mukoza bulgularının yanı sıra göz, eklemler, damarlar ve nadiren de sinir sitemini tutabilen kronik, sistemik, inflamatuar bir hastalıktır. Nöro-Behçet (NB) terimi nörolojik etkilenmenin de olduğu BH için kullanılır. Bu çalışmada NB'li hastaların yanında nörolojik tutulumu olmayan Behçet hastalarında da anormal uyarılmış potansiyellerin (UP'lerin) varlığı araştırılmış ve bunların henüz klinik bulgu vermemiş, subklinik NB vakalarının tespitinde birer belirteç olarak kullanılabilecekleri varsayımının sınanması hedeflenmiştir.Çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurmuş, 50 Behçet ve 12 NB hastası incelenmiştir. Katılımcıların, merkezi sinir sisteminin (MSS) elektrofizyolojik değerlendirilmesinde kullanılan iki taraflı mediyan duyusal uyarılmış potansiyel (SEP) ve beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyel (BAEP) kayıtları alınmıştır.NB grubunda yaş ve hastalık süresi BH grubuna oranla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. SEP, BH grubunda %46, NB grubunda ise %63.64 oranında anormal bulunurken BAEP için bu oranlar BH grubunda %24, NB grubunda ise %45.45 olmuştur. SEP ile BAEP anormalliğinin ortaya çıkma oranları ile dalga latans ve amplitüd parametrelerinin ortalamaları NB grubunda BH grubundan göreceli olarak yüksek olmakla birlikte, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.Bu çalışmada saptanan UP anormallikleri, NB olgularının çoğunda bulunmakla birlikte nörolojik tutulum olmayan bazı BH vakalarında dahi subklinik MSS etkilenmesinin bulunabileceğine işaret etmektedir. UP tetkikleri klinik olarak farkına varılamayacak kadar küçük veya MSS'nin klinik olarak sessiz alanlarına yerleşmiş lezyonları saptamadaki etkinliklerini ortaya koyabilir. Çalışmamızın sonucu olarak, UP anormallikleri saptananlar subklinik nörolojik tutulumlu Behçet vakaları olarak kabul edilebilirler ve bu olgular MSS tutulum belirtileri açısından bilgilendirilerek daha yakından izlenmelidirler.
Özet (Çeviri)
Behçet?s disease (BD) is a chronic systemic inflammatory disorder characterized mainly by mucocutaneous lesions, ocular, articular and vascular as well as further organ involvements. The term of neuro-Behçet (NB) is used for BD with the neurological involvement (NI). In this study, the existence of the abnormal evoked potentials (EPs) was investigated in BD or NB patients and aimed to test the hypothesis that these EPs can be used as a marker in determining the subclinical NB casesBilateral median somatosensory and brainstem auditory EP (SEP, BAEP), which are used to evaluate the central nervous system (CNS) electrophysiologically, recordings of the participants (50 BD, 12 NB) were made in the Yuzuncu Yil University.Age and illness duration were found significantly higher in group NB. The abnormality frequencies for BAEP were 24%, 45.45% in BD and NB groups respectively while SEP abnormalities were found in 46% of Behçet?s and 63.64% of neuro-Behçet?s patients. Although the abnormality frequencies for EPs, mean values of latency and amplitude were relatively higher in NB group, no statistically significant difference was foundEP abnormalities which were established in this study indicate that subclinical affection of the CNS can occur even in some BD cases without NI. EPs are effective in determining the lesions small enough to escape clinical recognition or situated in clinically silent areas of the CNS. In conclusion, Behçet?s patients with abnormal EPs can be accepted as patients with subclinical NI and these cases must be informed about symptoms of CNS affection and monitored closely.