Farmakolojik ejakülasyon sıçan modelinde, hipertiroidizmin etkinlik yolağının periferal sinir ve spinal transeksiyon yöntemi ile irdelenmesi
The effect of hyperthyroidism on pharmacologically-induced ejaculation in anaesthetised rats: in vivo neural pathway analysis
  1. Tez No: 242426
  2. Yazar: ASİF CAHANGİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda amaç deneysel olarak oluşturulan hipertiroidizmde çeşitli seviyelerde yapılan periferik sinir ve T8-9 seviyesinde spinal transeksiyonlarının PCA ile oluşturulan farmakolojik ejakülasyon modelinde değerlendirilen ejakülasyon parametreleri üzerindeki etkinliklerini değerlendirmek, böylelikle hipertiroidizmin ejakülasyon üzerinde etkili olduğu basamağı ortaya çıkarmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 96 adet Wistar türü erkek sıçan kullanıldı. Çalışma spinal intakt ve spinal transeksiyonlu olmak üzere 2 ana gruptan oluşturuldu. Her iki ana grupta tiroksin enjeksiyonu yapılan hipertroidik ve %0,9 NaCl enjeksiyonu yapılan ötroidik gruplar oluşturuldu. Operasyon başlangıcında spinal intakt anagrup spinalizasyon yapılmadan ve diğer anagrup ise T8-T9 seviyesinden medulla spinalis transeksiyonu yapılarak çalışılmaya başlandı. Her bir grup 6 sıçandan oluşan 4 alt gruba ayrıldı. Bu alt grupların birine periferik sinir transeksiyonu yapılmadan, diğerlerine ise her grupta ayrı ayrı olmak üzere hipogastrik sinir(HN), pelvik sinir(PN) ve paravertebral sempatik zincir(PSZ) transeksiyonu yapılarak çalışmaya devam edildi. Operasyonlar intraperitoneal 1.2gr/kg urethane ile sağlanan anestezi altında uygulandı. Transeksiyonlar sonrası sıçanlarda tek taraflı seminal vezikül (SV) kateterizasyonu ve bulbospongiosus (BS) kas diseksiyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON AND OBJECTİVE: The aim of the current study is to determine the possible effects of hyperthyroidism on ejaculatory pathways in p-Chloroamphethamine(PCA) induced ejaculation in anaesthetised male rats.METHODS: 96 male Wistar rats (300-350gr) were used in this study. The study consist of 2 major groups: spinal intact and spinal transection groups. Each group were divided to hyperthyroid and euthyroid groups. Subcutaneous injection of L-Thyroxine for 14 days was performed to induce hyperthyroidism in hyperthyroid group and 0,9%NaCl injection to euthyroid group. At the end of injection period thyroid hormone status were evaluated by serum TSH measurements in all rats. Under intraperitoneally(i.p.) urethane anaesthesia; euthyroid and hyperthyroid rats underwent bilateral hipogastric nerve(HNx,n=6 for each groups), bilateral pelvic nerve(PNx,n=6 for each groups), bilateral paravertebral sympathetic chain (PSCx,n=6 for each groups) transections, and no peripheral transection was performed for 6 rats in each group (Nonx). Acute spinal cord transection was performed at the T8-9 level. After performing seminal vesicle (SV) catheterization and bulbospongiosus (BS) muscle dissection for SV pressure measuring and BS electromyographic (EMG) recordings we induced ejaculation with i.p. administration of 5 mg/kg PCA.