İç hastalıkları yoğun bakım ünitesi'nde septik şok ile izlenen hastaların epidemiyolojik özellikleri ve uluslararası sepsis kılavuzuna uyum
The epidemiology of the patients followed up for septic shock in the intensive care unit of internal medicine and conformation with sepsis guidelines
  1. Tez No: 272443
  2. Yazar: GÖKMEN UMUT ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile amacımız; Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) septik şok ile izlenen hastaların epidemiyolojik verilerini ortaya koymak, Surviving Sepsis Campaign tarafından oluşturulmuş 2008 uluslararası sepsis kılavuzu doğrultusunda tanı ve tedavimizi değerlendirmek ve septik şokta başarıyı belirleyen faktörleri ortaya koymaktır.Bu çalışmada 9 yataklı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları YBÜ'de toplam 60 hastada, 31'i YBÜ'de gelişmiş olan 70 septik şok atağı incelenmiştir. Hastaların sepsisin ilk günü akut fizyoloji ve sağlık değerlendirmesi skoru (APACHE II) 31 [25-37], sequential organ failure assessment (SOFA) skoru 14 [9-16], glasgov koma skoru (GKS) 9 [7-13] olarak saptanmıştır. Hastalar sıklıkla (%63) hastane içi servislerden kabul edilmiştir. Hastaların %40'ı kanserli hastalardır ve %35'i immünsupresiftir. Yoğun bakım mortalitesi %68, hastane mortalitesi %73'dür. En sık enfeksiyon odağı akciğer olup en sık izole edilen mikroorganizmalar Gram negatifler başta olmak üzere A. baumannii'dir. Septik şok dönemindeki hastalarda sıklıkla solunum ve nörolojik yetmezlik saptanmıştır.. Hastaların %73'ü etkin antimikrobiyal tedavi almıştır. İncelenen ataklar içerisinde, 6 saatlik sepsis demetine uyum oranımız %71, 24 saatlik sepsis demetine uyum oranımız %55'dür. Uyumumuzun en kötü olduğu basamaklar, santral venöz oksijen satürasyonu optimizasyonu, uygun zamanda antibiyotik başlanması ve/veya tedavi değişikliğinin yapılması, aktive ptotein c uygulaması ve uygun kan şekeri kontrolü basamakları'dır. Septik şok ile izlenen hastalarda, başarısızlığı belirleyen en önemli faktörler, nötropeni (p=0.04), invaziv MV (p=0.02), hedef ScvO2 değerine ulaşım (p=0.01), sepsis günü SOFA skoruna göre böbrek hasarı (p=0.01) ve nörolojik hasar varlığı (p=0.00), kan dolaşım yolu enfeksiyonu varlığı (p=0.02) ve kronik böbrek yetmezliği/kronik böbrek hastalığı (p=0.04) varlığıdır.İç Hastalıkları YBÜ'de sepsis ile izlenen hastaların çoğunluğu pulmoner kaynaklı sepsis olup, gram negatif mikroorganizmalar ön plandadır. Bu hastalarda sepsisde izlenen mevcut gelişmelere ve uygulanan protokollere rağmen mortalite halen yüksek olup, kılavuza uyum sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to present the data of the patients who were followed up in the intensive care unit (ICU) of the internal medicine department of Gazi University for septic shock, to evaluate the diagnosis and treatment based on international sepsis guidelines developed in 2008 by Surviving Sepsis Campaign, and to determine the factors affecting the success in the treatment of septic shock.The study evaluated 70 septic shock attacks in 60 patients, 31 of whom developed the shock in the 9-bed ICU of the Internal Medicine department of Gazi University. On the first day of sepsis development, the acute physiology and chronic health evaluation score (APACHE II) of the patients was 31 [25-37]; sequential organ failure assessment (SOFA) score, 14 [9-16], and glasgow coma score (GKS) 9 [7-13]. Most of the patients (63%) were admitted from the in-patient units of the same hospital. Of the patients, 40% were cancer patients and 35% were immunosuppressed. The mortality rate of ICU is 68%, and the mortality rate of the hospital is 73%. The most common infection focus was the lungs, and the most commonly isolated organisms were gram negatives and A. baumannii. The most common symptoms of the patients in septic shock were respiratory and neurological deficits. Of these patients, 73% were given effective antimicrobial treatment. Among the attacks evaluated, the rate of conformation to 6 hr sepsis was 71%, and the rate of conformation to 24 hr sepsis was 55%. Our conformation rate was the lowest in the steps of optimization of central venous oxygen saturation, timely outset of antibiotic treatment or timely changes in the treatment, active protein c application, and timely monitorization of blood sugar. The most important factors affecting the success rate in the treatment of sepsis shock were the presence of neutropenia (p=0.04), invasive MV (p=0.02), optimization of central venous oxygen saturation (p=0.01), renal damage sepsis based on SOFA score on the onset of sepsis (p=0.01), and neurological damage (p=0.00), infection in blood circulation (p=0.02), and chronic renal failure/chronic renal disease (p=0.04).The epidemiology of most of the patients followed in ICU for sepsis shock is of pulmonary origin, and gram negative microorganisms have a major role. In such patients, despite current advances and protocols used, the mortality rate remains high and conformation with the guidelines is limited.