Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olgularında fonksiyonel ve fizyolojik parametrelerin mortalite oranı üzerine olan etkileri
Effects of the functıonal and physıologıcal parametres on mortalıty ın chronıc obstructıve pulmonary disease cases
- Tez No: 242440
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Temmuz 2004 ? Kasım 2005 tarihleri arasında göğüs hastalıkları polikliniğine müracaat ederek KOAH olgularının o dönemde saptanmış olan, demografik verileri, komorbid hastalık varlığı, spirometrik parametreler, KOAH evresi, KOAH fenotipi, sigara içme durumları, vücut kitle indeksleri, SF-36 ve SGRQ yaşam kalitesi anketi verileri, altı dakika yürüme testi verileri, dispne skalası ve BODE indeksi verilerini kullanarak, olguların Ocak 2009'daki yaşam durumları ve ölüm gerçekleşmiş ise ölüm nedenleri değerlendirildi.Araştırmamıza 427 olgu çalışmaya dahil edildi. Ortalama dört yıllık takip süresi sonunda olguların %17.3'ünün eksitus olduğunu gördük. Ölümler en sık pulmoner, ikinci sıklıkta ise kardiyak nedenlere bağlı idi. Akciğer kanserine bağlı ölümler %31 gibi yüksek bir oranda bulundu.Yaşın, sigara içme miktarının, KOAH evresinin, FEV1(lt), FEV1% beklenen, FVC(lt), FVC% beklenen, FEV1/FVC, PEF(lt/sn), PEF% beklenen, FEF 25/75(lt) ve FEF 25/75% beklenen değerlerin, komorbid hastalık varlığının, Modifiye Borg Skalası ve MMRC'ye göre dispne skalasının, altı dakika yürüme testinin, altı dakika yürüme testi sonrasındaki oksijen saturasyonunun, BODE indeksinin, SF-36 yaşam kalitesi anketinin fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, emosyonel rol ve enerji skorları alt parametrelerinin ve SGRQ anketinin tüm parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde mortalite ile ilişkili olduğunu gördük.KOAH, mortalitesi yüksek bir hastalıktır ve mortaliteyi etkileyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Mortaliteyi etkileyen bu kadar çok faktörün bulunması nedeni ile hem hastalar hem de risk grupları konu ile ilişkili olarak bilgilendirilmeli ve konunun önemini anlamaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Data about the COPD cases, who applied to pulmonary medicine clinic between Jully 2004 and November 2005 evaluated. Demographics, comorbidities, spirometric parametres, COPD stages, COPD fenotypes, smoking situations, body mass indexes, SF-36 and SGRQ health quality questionary parametres, six minute walking test distances, dyspnea scales and BODE indexes of the cases are used. Vitality of the cases at January 2009 and causes of mortality in case of death are analysed.427 cases are included to the study. We had seen that 17.3% of the cases were dead at the end of the four years. Deaths were related to pulmonary causes firstly and secondly cardiac causes. Deaths, depended to lung cancer were very high as 31%.Age, smoking situation, COPD stage, FEV1(lt), FEV1%predicted, FVC(lt), FVC%predicted, FEV1/FVC, PEF(lt/minute), PEF%predicted, FEF 25/75(lt) ve FEF 25/75% predicted, comorbidity, dyspnea scales according to Modified Borg Scale and MMRC, six minute walking test distance, BODE index, oxygen saturation after six minute walking test, physical function, physical role, emotional role and energy scores of SF-36 and all the parametres of SGRQ were associated statisticaly significant with mortality.COPD is a disease with a high mortality rate and there are many factors affecting mortality. Due to existing these many affecting factors, patients and risky cases should be informed about this point and provided to understand the importance of the problem.