Böbrek hücreli kanser hastalarında tümör hacminin sağkalıma etkisi
Tümoral volume effect on survival in renal cell carcinoma patient
- Tez No: 242441
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEÇİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı tümör hacminin BHK'li hastalarda sağkalıma olan etkisinin ve diğer prognostik belirteçlerle ilişkisinin araştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2002 ? Ocak 2009 yılları arasında böbrek hücreli kanser (BHK) tanısı alan ve opere olan toplam 46 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu incelemelerde hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), klinik özellikleri (başvuru yakınması, tümörün bulunduğu yön, operasyon türü, metastaz, evre, ölüm), tümörün patolojik özellikleri (hücre tipi, Fuhrman derecesi, patoloji boyutu, perirenal yağ invazyonu, sinüs yağ invazyonu, adrenal invazyon, renal ven invazyonu, mikrovasküler invazyon) ve radyolojik özellikleri (tümör boyutu, tümör hacmi, perirenal heterojenite, perirenal vasküler heterojenite, tümör nekrozu ve tümör kontrastlanması) değerlendirildi.Hastaların yaşam süreleri belirlendi, kümülatif sağkalım oranları hesaplandı ve parametrelere göre yaşam eğrileri karşılaştırıldı. Yaşamı etkileyen birden fazla parametre arasından sağkalım üzerine etkisi olan bağımsız değişkenler araştırıldı.BULGULAR: Tümör hacminin 110 cm³'ün olması ile beraber perinefrik yağ, adrenal, renal ven ve mikrovasküler invazyon belirgin şekilde artmaktadır. Metastatik ve yüksek histolojik dereceli gruptaki hastalarda tümör hacmi anlamlı olarak 110 cm³'ün üzerindedir. Tümör hacmi, boyutu, klinik evre, metastaz, perinefrik yağ invazyonu, sinüs yağ invazyonu ve adrenal invazyon hastalığın prognozu ile ilgili anlamlı parametrelerdir ancak hiçbiri bağımsız prognostik faktör olarak bulunmamıştır. Bu seride genel sağkalımı belirleyen en önemli bağımsız prognostik faktörler Fuhrman derecesi ve T evresidir.SONUÇ: Tümör hacmi, BHK'li hastalarda sağkalımı üzerinde etkin bir faktördür ancak tek başına bağımsız bir etmen olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of the study is to evaluate the effect of tumor volume on the outcomes of patients with RCC and other prognostic factors.MATHERIALS AND METHODS: We evaluate 46 patients with renal cell carcinoma (RCC) who got surgery between January 2002 and January 2009 in University of 9 Eylul Medicine School. In this study, demographic characteristics of patients (age, gender), clinical features (symptoms at the beginning, the localization of tumor, surgery type, metastases, stage and death), the pathologic features of tumor (type of the cells, Furhman grade, pathologic size, perinephric fat involvement, sinus fat involvement, adrenal gland invasion, microvascular invasion), radiological features (size of tumor, tumor volume, perirenal heterogeneities, perirenal vascular heterogeneities, tumor necrosis, contrast accumulation in the tumor) are evaluated. We determined the survey for the patients. Cumulative survival ratios are calculated and survey graphics are compared according to the parameters. Independent variable factors which affect survey among the other parameters are searched.RESULTS: When the tumor volume is 110 cm³, we found that perinephric fat involvement, renal vein invasion, adrenal gland invasion, microvascular invasion increased clearly. Tumor volume of the patients who have metastasis and who have high histological grade, was over 110 cm³. Tumor volume, tumor size, clinical stage, metastasis, perinephric fat involvement, sinus fat involvement and adrenal gland invasion are related parameters with prognosis, however none of them are found as an independent prognostic factor. In these series, the most important independent factors which affect general survey are Furhman grade and T stage.CONCLUSIONS: The volume of tumor is an affective factor on the survey of the patient with RCC, but it was not found as an unique independent factor.