Besi sığırlarında geleneksel besi rasyonları ile yaş şeker pancarı posası silajı ağırlıklı rasyonun karşılaştırılması
The comparison of traditional beef ration and sugar beet pulp silage based ration in beef cattle
- Tez No: 242447
- Danışmanlar: PROF.DR. SUPHİ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalısma yasseker pancarı posasını silolama yöntemi ile muhafaza etmek ve besi sıgırlarında geleneksel besirasyonlarıyla beslenen hayvanlar ile yas seker pancarı posası silajı agırlıklı rasyonla beslenenhayvanların canlı agırlık artısları ve besinin maliyeti açısından karsılastırarak, hangi besi yönteminindaha ekonomik ve uygulanabilir oldugunu belirlemek amacıyla yapılmıstır. Bu amaçla yas sekerpancarı posası uygun bir silaj fermantasyonu elde etmek için %4 bugday kırıgı ve kuru maddesi%20'nin üzerine çıkacak sekilde %6 bugday samanı ilave edilerek silolanmıstır. Böylece %90 yasseker pancarı posası, %4 bugday kırıgı ve %6 samanından olusan karısım silolanmıstır. Besi denemesikontrol ve deneme grubunda 6'sar bas hayvan olmak üzere toplam 12 bas hayvanla yürütülmüstür.Denemede hayvanların besi performansı ve besinin maliyeti arastırılmıs; ayrıca hayvanların serumglikoz, üre, total protein, kalsiyum ve fosfor düzeyleri ile rumen sıvısı amonyak düzeylerinebakılmıstır. YSPPS'nın yas KM, KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF degerleri sırasıyla %22.82, %97.91,%5.35, %9.41, %0.81, %66.10 ve %38.47 olarak belirlenmistir. Hayvanların Canlı agırlık artısı,deneme bası, 30. gün, 60. gün ve 120. günlerde kontrol grubu için sırasıyla; 101.13 kg, 117.98 kg,132.83 kg, 149.23 kg ve 164.50 kg olarak; deneme grubu için ise; 102.70 kg, 117.32 kg, 135.48 kg,153.49 kg ve 171.60 kg olarak bulunmustur (P>0.05). Hayvanlardan alınan kan örneklerinde incelenenglikoz, üre, total protein, kalsiyum ve fosfor düzeylerine ait degerler, kontrol ve deneme gruplarındagenelde birbirlerine benzer bulunmustur. Ancak denemenin 60. ve 120.
Özet (Çeviri)
This study aims to prolongthe quality of sugar beet pulp via use of ensiling, and find out which nutritional process is cheaper andexecutable, by comparing the traditional beef ration and sugar beet pulp silage based ration in beefcattle according to the weight gains of the beef cattle and cost of the diet. To get proper silagefermentation, sugar beet pulp was ensiled, by adding 4% cracked wheat, and 6% wheat straw in order toincrease the level or dry matter above 20%. By that way a mixture of 90% sugar beet pulp, 4% crackedwheat and 6% wheat straw was ensiled. Fattening experiment was done with a control and trial group of6 each, 12 beef as a total. In the experiment, fattening performances and cost of the feed were explored,moreover serum glucose, urea, total protein, calcium, phosphor and ruminal ammonia levels of animalswere recorded. It was noted that DM, ash, CP, EE, NDF and ADF levels of total sugar beet pulp silage(SBPS) were %22.82, %5.35, %9.41, %0.81, %66.10 and %38.47 respectively. Live weight gain were101.13 kg, 117.98 kg, 132.83 kg, 149.23 kg and 164.50 kg for control group; 102.70 kg, 117.32 kg,135.48 kg, 153.49 kg and 171.60 kg for experiment group for 0, 30, 60, 90 and 120 days, respectively(p>0.05).