Prematür bebeklerin annelerinde homosistein düzeylerinin araştırılması
Evaluation of homocysteine levels in mothers of premature infants
- Tez No: 242448
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. HALUK DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, miadından önce doğan prematür bebeklerin annelerinde total homosistein ve ilişkili vitamin düzeyleri ile lipid parametrelerinin ölçülerek, miadında doğum yapan annelere ait değerlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan ve prematür doğum yapan toplam 60 anne Prematür I (25?30 hafta) ve Prematür II (31?36 hafta) olarak iki gruba ayrıldı. Ayrıca sağlıklı ve miadında doğum yapan 30 anne kontrol grubu olarak incelendi. Kontrol ve prematüre gruplarında serum total homosistein, B12 vitamini, folik asit, kreatinin, trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL ve VLDL kolesterol düzeyleri ölçüldü. Gruplar arasında homosistein, B12 vitamini, folik asit ve diğer lipid parametreleri yönünden anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the total homocysteine and related vitamin levels together with lipid parameters have been measured in the mothers giving birth to premature babies and these results were compared to those mothers giving birth to normal babies. In this study, 60 mothers giving birth to premature babies were allocated into two groups as Premature I (25-30 weeks) and Prematüre II (31-36 weeks). Besides, 30 healthy mothers giving birth to normal babies were used as control group. Serum total homocysteine, vitamin B12, folic acid, creatinin, triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL and VLDL cholesterol levels were measured. In terms of homocysteine, vitamin B12, folic acid and other lipid parameters, no significant difference was found (p>0.05).