ICSI yapılarak elde edilmiş embriyoların kültür ortamına HLA-G salgılamalarının implantasyon ve gebelik oranlarına etkisinin incelenmesi
The ınvestıgatıon of sHLA-G secretıon effect expressed by ıcsı derıved embrio on implantation and pregnancy ratio in culture media.
  1. Tez No: 242480
  2. Yazar: MEHMET KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İn vitro fertilizasyon öncesinde sHLA-G düzeyinin yararlı embriyo kalitesinin belirlenmesinde olup olmayacağını araştırmayı amaçladı.Her biri gebe olanlar ve olmayanlar alt gruplarından oluşan, iki yaş grubuna (? 35 (n=29) ve ? 36 yıl (n=9)) ayırılan, 38 hastadan elde edilen Folikül sıvısı, kan ve embriyo kültür medyasında sHLA-G konsantrasyonlarını BioVendor sHLA-G Elisa Kit Methodu ile ölçüldü. Her iki yaş grubuna ait in vitro fertilizasyon sonuçlarını karşılaştırırıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde, Spearman ve Pearson korelasyon, Ki Kare ve Kruskal Wallis ANOVA testleri kullanıldı.Gebe olan hastaların Folikül sıvısı (FS) ve ßhCG ölçümünün de yapıldığı kandaki sHLA-G miktarı ile ßhCG değeri arasında anlamlı bir ilişki olmadığını saptandı (sırasıyla r = 0.184 ve 0.068). Gebe olmayanlarda gözlenen anlamlı ilişkinin (sırasıyla r = 0.692 ve 0.525) ise negatif değerlerin uyumundan kaynaklandığı anlaşıldı. Yüksek sHLA-G düzeyine sahip embriyolarla ßhCG değeri arasında bir ilişki belirlendi (r=0.330).
Özet (Çeviri)
We intended to research the potential of sHLA-G levels to be a criteria for predictiion of embryo quality for in vitro fertilization.Concentration of sHLA-G in culture media, follicular fluid and blood samples obtained from 38 patients were analysed, using BioVendor sHLA-G Elisa Kit Method. We compared in vitro fertilization results in women in two age groups (? 35 (n=29) and ? 36 years (n=9)), and both groups was consisted of pregnant and non-pregnants subgroups. For statistical evaluation Spearman and Pearsan correlation, Chi Square and Kruskal Wallis ANOVA tests were used.We found that sHLA-G levels in Follicular Fluid and ßhCG blood are not correlated in pregnant women (r = 0.184 and 0.068, respectively). In addition, we considered that the observed relation between the same parameters in non-pregnant women, was the harmony of negative values (r = 0.692 and 0.525, respectively).There was a relation between embryos which have the highest level of sHLA-G concentration and ßhCG values (r=0.330). . To make the corelation more clear, we marked transferred embryos as sHLA-G (+) and sHLA-G (-).