Bebeklik dönemi besinlerinin çürük yapıcı etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cariogenic potential of infant foods
- Tez No: 242516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada bebeklik döneminde sıklıkla tüketilen süt, şekerli süt, ballı süt ve bir formül mamanın plak pH'sına etkisinin %10 sukroz solüsyonu ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma için, 8-12 yaşlar arasında, uyarılmamış tükürük akış hızı ve tamponlama kapasitesi normal sınırlar içerisinde ve tükürüğündeki S. mutans ve laktobasil düzeyi 105'in üzerinde olan 10 çocuk seçilmiştir. Çocuklara iki gün süreyle her türlü oral hijyen işlemi bıraktırılmıştır. Sabah aç karnına kliniğe gelen çocukların 4 yarım çenesindeki süt ikinci molar ve daimi birinci molar dişlerin aproksimal bölgesinden plak pH ölçümleri NMPH3 pH mikroelektrodu kullanılarak yapılmış ve saptanan değerlerin ortalamaları alınmıştır. Her test öncesinde öncelikle başlangıç plak pH değerleri, saptanan deneklerin test gıdalarıyla ağızları çalkalatıldıktan sonra 1., 5., 10., 20., 30., 45. ve 60. dakikalarda yapılan ölçümlerde, oluşan pH değişiklikleri belirlenmiştir. Gıda maddelerinin her zaman periyodunda plak pH'sında oluşturduğu maksimum pH düşüşünün yanı sıra, başlangıç ortalama pH değeri ile her bir zaman periyodunda ölçülen pH değeri arasındaki fark (?pH değeri) ve pH'nın 6'nın altında kaldığı süre ayrı ayrı belirlenmiş ve %10 sukroz solüsyonu ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, gıda maddelerinin oluşturduğu mimimum pH değerleri göz önüne alındığında test materyallerinin karyojenik potansiyellerinin; sukroz>ballı süt>şekerli süt>formül mama>süt şeklinde sıralandığı tespit edilmiştir. Test edilen gıda maddeleri içerisinde kontrol grubu dışında hiçbir gıda maddesi plak pH'sını 6'nın altına düşürmediği saptanmıştır.EÇÇ'nin önlenmesi açısından, biberonla beslenmenin gerekli olduğu durumlarda özellikle şekerli süt, ballı süt gibi yüksek karyojeniteye sahip olduğu belirlenen gıdalar yerine, daha düşük karyojeniteye sahip olduğu gösterilen sade süt ve formül mamaların tüketilmesinin faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of cow milk, milk including sugar, milk including honey and a formula food that were consumed frequently by infants to plaque pH comparing with 10% sucrose solution.Plaque pH measurements were conducted by using NMPH3 pH microelectrode. Ten healthy, 8-12 years old volunteers, whose salivary flow rate and salivary pH were within normal levels and salivary S. mutans and Lactobacilli levels, were higher than 105, participated in the study. The subjects were instructed not to perform any oral hygiene procedures for two days prior to the test. In the morning children?s pH were monitored in the approximal regions between second primary molar and first permanent molar teeth in each quadrant who were eaten or drunk anything, and the means of the values were calculated. Before each test, subject?s beginning plaque pH was measured and then after rinsing with liquid test products at time intervals of 1., 5., 10., 20., 30., 45. and 60. minutes, changes of dental plaque pH were determined. The maximum pH score after challenge with each test products, the change between resting plaque pH and minimum plaque pH (?pH) and the time passed below pH 6 were detected for all of the test products and evaluate by comparing with 10% sucrose solution.According to the minimum pH values which created by test products, test products were rank in order their cariogenic potential like; sucrose>milk with honey>milk with sugar>formula food>milk. Except for the control group , the evaluated foods didn?t dropped the pH below 6.It was confirmed that for intercepting the development of ECC, when bottle feeding is essential, low cariogenic foods such as milk and formula food, which determined less cariogenic, would be preferable than the high cariogenic foods such as milk with honey and sugar which determined as more cariogenic.ABSTRACTEVALUATION OF THE CARIOGENIC POTENTIAL OF INFANT FOODSSezin ÖZER, Ph. D.ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, March 2009The aim of this study was to evaluate the effect of cow milk, milk including sugar, milk including honey and a formula food that were consumed frequently by infants to plaque pH comparing with 10% sucrose solution.Plaque pH measurements were conducted by using NMPH3 pH microelectrode. Ten healthy, 8-12 years old volunteers, whose salivary flow rate and salivary pH were within normal levels and salivary S. mutans and Lactobacilli levels, were higher than 105, participated in the study. The subjects were instructed not to perform any oral hygiene procedures for two days prior to the test. In the morning children?s pH were monitored in the approximal regions between second primary molar and first permanent molar teeth in each quadrant who were eaten or drunk anything, and the means of the values were calculated. Before each test, subject?s beginning plaque pH was measured and then after rinsing with liquid test products at time intervals of 1., 5., 10., 20., 30., 45. and 60. minutes, changes of dental plaque pH were determined. The maximum pH score after challenge with each test products, the change between resting plaque pH and minimum plaque pH (?pH) and the time passed below pH 6 were detected for all of the test products and evaluate by comparing with 10% sucrose solution.According to the minimum pH values which created by test products, test products were rank in order their cariogenic potential like; sucrose>milk with honey>milk with sugar>formula food>milk. Except for the control group , the evaluated foods didn?t dropped the pH below 6.It was confirmed that for intercepting the development of ECC, when bottle feeding is essential, low cariogenic foods such as milk and formula food, which determined less cariogenic, would be preferable than the high cariogenic foods such as milk with honey and sugar which determined as more cariogenic.