Medial talar osteokondral lezyonların biyomekanik değerlendirilmesi
The biomechanical evaluation of medial talar osteochondral lesions
- Tez No: 242531
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN KAPUBAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Talar osteokondral lezyonların doğal seyri kesin olarak bilinmemektedir. Hangi lezyonun tedavi edilmediği takdirde osteoartroza yol açacağı tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada mid-medial yerleşimli talar osteokondral lezyonların sağlam eklem kıkırdağı üzerine olan etkisini analiz etmek amaçlandı. Yedi ampütasyon materyali tibiotalar ekleme yerleştirilen basınca duyarlı film kullanarak değerlendirildi. Hazırlanan ayak bileklerine 15° plantar fleksiyon, nötral ve 10° dorsifleksiyon pozisyonunda sırasıyla 1400, 2100 ve 3500 N aksiyel kuvvet uygulandı. Medial ve orta hatta sırasıyla 4, 8, 10 ve 12 mm'lik defektler oluşturularak ölçümler tekrarlandı. Elde edilen tüm basınca duyarlı filmler toplam temas alanını, ortalama temas basıncını ve en yüksek basınca maruz kalan bölgenin lokalizasyonunu saptamak için değerlendirildi. Elde edilen bulgular dorsifleksiyon pozisyonunda 8 mm ve daha büyük, nötral pozisyonda 10 mm ve daha büyük medial talar osteokondral lezyonların ortalama eklem temas basıncını anlamlı olarak arttırarak eklem biyomekaniğini değiştirdiğini gösterdi. Medial talar osteokondral lezyon boyutu için 8 mm çap değeri eşik değer olarak kabul edilmelidir. Bu eşik değer medial talar osteokondral lezyonların doğal seyrini öngörmede ve tedavi planlamasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The natural history of the talar osteochondral lesions is certainly unknown. It is not obvious which lesions will progress to osteoarthritis if it left untreated and which will not. The aim of this study was to evaluate the effect of the mid-medial talar osteochondral lesion size on the intact cartilage. Seven fresh amputation specimens were studied using pressure-sensitive films placed on the tibiotalar joint. 1400, 2100, and 3500 N loads were axially applied in 15° of plantarflexion, neutral, and 10° of dorsiflexion respectively. Loading was repeated over circular mid-medial osteochondral defects (4, 8, 10, and 12 mm). The imprints of the pressure-sensitive film were analyzed quantitatively to determine total contact areas, mean contact pressure, and localization of peak pressures areas. The findings demonstrated significant changes in mean contact pressures for osteochondral lesions 8 mm and greater in size in dorsiflexion position and 10 mm and greater in size in neutral position. A size of threshold of 8 mm may be assisted in planning the treatment and predicting the long-time outcome of ankles with mid-medial osteochondral lesions.