Talus osteokondral lezyonları artroskopik tedavilerinden, mikrokırık ve hücresiz çatı ımplantı uygulaması sonuçlarının klinik ve MR görüntüleme ile karşılaştırılması
Comparison of arthroscopic microfracture and cell free scaffold techniques in the treatment of talar osteochondral lesions: Clinical and radiological results
- Tez No: 464048
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUHAMMET BAYBARS ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Talus osteokondral lezyonları tedavi algoritması, oldukça tartışmalıdır. Tedavi seçeneklerinin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Bu çalışmadaki amaç, artroskopik hücresiz çatı implantı uygulanmasını, en sık kullanılan tedavi yöntemi olan mikrokırık ile klinik ve radyolojik olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2007-2015 yılları arasında, talus osteokondral lezyonu tanısıyla artroskopik olarak tedavi edilmiş hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası klinik değerlendirmeleri AOFAS arka ayak skorlaması ile, radyolojik değerlendirmeleri ise MRG ile yapılmıştır. Bulgular: Talar osteokondral lezyonu olan 62 hasta değerlendirilmiştir. 22 hastaya mikrokırık, 40 hastaya ise mikrokırıkla birlikte hücresiz çatı implantı uygulanmıştır. Hastaların 35'i erkek 27'si kadın; yaş ortalamaları ise 41'dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The treatment algorithm of talus osteochondral lesions is very controversial. Treatment options have different advantages and disadvantages. The aim of this study is to compare arthroscopic cell-free implantation with microfracture, the most commonly preferred treatment modality, clinically and radiologically. Materials and Methods: Clinical and radiological outcomes of arthroscopically treated patients who were diagnosed with talar osteochondral lesions between the years of 2007-2015 were evaluated at Gazi University Medical Faculty Orthopedics and Traumatology Clinic between. Preoperative and postoperative clinical evaluations of patients were performed with AOFAS hindfoot scale and radiological evaluations with MOCART scale. Results: 62 patients (microfracture group n=22, scaffold group n=40) with talar osteochondral lesions were evaluated. 35 patients were male, 27 were female with a mean follow up time of 41 months. Clinical improvement was observed in both groups (p0,05), but scaffold method was more successful in integration to border zone and effusion subgroups. Conclusions: According to our short term results, successful results were obtained by both microfracture and scaffold implantation. Scaffold group was clinically more successful than microfracture, although not radiologically.