Akut ishal tanısı ile hastaneye yatırılan beş yaşından küçük çocuklarda rotavirus sıklığı ve klinik özellikleri
Incidence and clinical features of rotavirus gastroenteritis among hospitalized children under five years old
- Tez No: 242560
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ:Rotavirus tüm dünyada çocukluk çağında görülen ağır akut ishallerin en sık sebebidir. Diğer barsak patojenlerince oluşturulan hastalıklarla karşılaştırıldığında ishal daha şiddetlidir. Rotavirus ishallerinin özelliklerden birisi de ishal sebebiyle hastaneye yatış oranlarının fazlalığıdır. Çalışmamızda rotavirus ishallerine bağlı hastaneye yatış sıklığını ve rotavirus ishalinin klinik özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: 01 Haziran 2005-01 Haziran 2006 tarihleri arasında çalışmaya katılan merkezlere akut ishal sebebiyle başvuran ve hastaneye yatış gereken 5 yaşından küçük çocuklar çalışmaya dahil edildi. Akut ishal, son 10 günde gelişen 24 saat içinde ?3 kez sulu dışkı çıkarma ve bunu açıklayacak başka bir durumun olmaması olarak tanımlandı. Ağır derecede dehidrate olanlar, Vesikari skoruna göre ağır ishal atağına sahip olanlar ve ağızdan alımı kötü olan hastalar hastaneye yatırıldı. Nozokomiyal rotavirus enfeksiyonları çalışmaya dahil edilmedi. Başvuru anında demografik özellikler, tıbbi hikaye ve ishal atağı ile ilgili çocuğa ait bilgiler ebeveyn/vasisinden alındı. Çocuğun fizik muayene bulguları da kaydedildi. İshal atağının şiddeti Vesikari skoru kullanılarak belirlendi. Gayta örnekleri lateks aglütinasyon yöntemi ile (Slidex Rota-Kit; bioMérieux, Marcy-l'Etoile, France) test edildi. İstatistikler SPSS 13.0 paket programı kullanılarak yapıldı.BULGULAR:Çalışma süresince 96 çocuk akut ishal tanısı ile yatırıldı. Çocuklardan 79'unda rotavirus pozitif bulundu. Ortalama hastanede yatış süresi rotavirus pozitif grupta 3.37±2.27 gün (min. 1- maks. 14 gün) idi. Ilıman iklime sahip İstanbul'da rotaviruse bağlı hastaneye yatış en fazla Aralık ve Mayıs ayları arasında görüldü. RV pozitif hastaların ortalama yaşı 17 ay idi. Rotavirus pozitif bulunan hastaların %75.9'u iki yaşından küçüktü. Rotavirus enfeksiyonu olanların %81'inde ağır ishal saptandı (Vesikari skoru ?11).SONUÇ: Rotavirus ishalleri beş yaşından küçük çocuklarda, özellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde önemli bir hastaneye yatış sebebidir.ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, ishal, rotavirus
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Rotavirus is a major cause of severe childhood gastroenteritis worldwide. Compared with illness caused by other enteric pathogens, the diarrhoea is particularly severe and often associated with dehydration. Rotavirus gastroenteritis remains a common cause of hospitalization and is responsible for a considerable burden on healthcare systems. The study aimed to assess the hospitalizations due to rotavirus gastroenteritis and their characteristics.METHODS: A prospective review of children < 5 years hospitalized in Istanbul, Turkey between 01 June 2005 and 01 June 2006 with acute gastroenteritis. Acute gastroenteritis was defined as ?3 liquid stools in a 24-h period, of