Yüksekte kalça çıkıklarında femoral basamaklı osteotomi ile uygulanan total kalça protezleri ve sonuçları
Results of the total hip arthroplasties with femoral shortening stepcut osteotomy in high riding hips
  1. Tez No: 242565
  2. Yazar: VOLKAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REMZİ TÖZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Erişkinlerde ihmal edilmiş Crowe tip 4 kalça çıkığı olan hastaların tedavisi için literatürde farklı tedavi seçenekleri tanımlanmıştır. Çalışmamızda bu seçeneklerden asetabulumun anatomik yerine indirilmesi ve femoral basamaklı kısaltıcı osteotomi tekniği ile total kalça artroplastisi ile tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını inceledik.Elli yedi hastanın 77 kalçası ortalama 95,2 (19 ? 207) ay takip edildi.
Özet (Çeviri)
Different types of treatment modalities are encountered in the literature for Crowe type 4 hip dislocations. In our study, we inspected the clinical and radiologic results of patients who are treated with arthroplasty by the technique of femoral stepcut shortening osteotomy and anatomic replacement of acetabulum.77 hips of 57 patients were fallowed for average 95,2 (19 ? 207) months. The average preoperative Harris hip score was 53,8 (44 ? 78) and it increased to an average of 85,4 (58 ? 94) postoperatively. Femoral pseudoarthrosis is observed in 7 of 77 (9%) of the femurs.3 of these 7 were the patients that are ungrefted by autogenios grefts. Only 4 of 71 autogrefted patients had pseudoarthrosis. At the end we concluded that autogrefting the femoral osteotomy site increases the chance of osseous healing (P=0,0084)5,1% acetabuler loosening rate is observed by anatomically replacing the acetabuler component and this rate was lower than high replacement of hips and augmentation of acetabulular component with femoral head autogreft respectively.It is observed that trochanter major is lowered more than the femoral head by measuring preoperative and postoperative x-rays. It is also calculated that the amount of femoral shortening is correlated to the height of the trochanter major rather than the height of the femoral head. It is concluded that determining the trochanter major as a reference point for classification and evaluation of high riding hips instead of femoral head is more useful.