Bisphenol-A'nın midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819)'de mikronukleus oluşumuna etkisi
Effect of bisphenol-A on induction of micronuclei in mussel (Mytilus galloprovincialis)
  1. Tez No: 291046
  2. Yazar: AHMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnsan aktiviteleri sonucunda, çevremiz her geçen gün gittikçe artan konsantrasyonlarda organik ve inorganik kirleticilere maruz kalmaktadır. Bu kirlilik sucul ekosistemlerin sürdürülebilirliği açısından risk oluşturmaktadır. Bisfenol-A'da (BPA) sanayide sentezlenmiş ve büyük miktarda üretilen, polikarbonat plastikler, epoksi reçineler ve diş kaplama malzemelerinin üretiminde kullanılan kimyasal olup çevresel etkileri yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada, BPA'nın midye (Mytilus galloprovincialis)'in solungaç ve hemolenf dokularında hücre içi sitogenetik hasar oluşturma potansiyeli, mikronukleus (MN) oluşumu incelenerek araştırılmıştır. 21 gün süreyle 5 mg/L BPA'ya maruz kalmış midyelerin solungaç ve hemeolenf dokularından hazırlanan histolojik preperatlarda ışık mikroskobu kullanılarak sayılan 1000 hücrede bulunan MN frekansı belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, hemolenf dokusunda MN frekansı ? 39,5 , solungaç dokusunda ? 38,85 olarak saptanmıştır. Bu nedenle, BPA'nın midye (Mytilus galloprovincialis) için genotoksik etkiye sahip, sitogenetik hasar veren bir kirletici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our environment has been affected by increasing concentration of organic and inorganic pollutants from human activities. This pollution constitutes potential risk for the sustainability of aquatic ecosystems. Bisphenol ? A is commercially synthesized chemical that is used in polycarbonate plastics, epoxy resins and teeth sealant and is produced in a huge amounts. The effects of BPA on environment has been intensively investigated in recent years The aim of this study is to investigate the genotoxic effects of BPA on hemolymph and gill tissues of Mytilus galloprovincialis by determining micronucleus (MN) frequency. Mussels were exposed to 5 ppm BPA for 21 days and in histological slides of gill and hemolymph tissues 1000 cells were examined for frequency of MN under light microscope. We determined the MN frequency of hemolymph and gills as ? 39,5 MN/ cell, ? 38,85 respectively. BPA is a pollutant that gives cytogenetic damages via genotoxic effects on mussel (Mytilus galloprovincialis).