İzmir ili kara midye (Mytilus galloprovincialis, lamarck 1819) yetiştiriciliği ve potansiyeli
Izmir province black mussel (Mytilus galloprovincialis, lamarck 1819) aquaculture and potantiel
  1. Tez No: 592430
  2. Yazar: İLKNUR ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada İzmir'de yetiştiriciliği yapılan kara midyenin (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) Gülbahçe Körfezi ve Çandarlı Körfezi olmak üzere iki farklı istasyonda ki potansiyeli, et verimi ve kondisyon indeksindeki değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışma süresince bazı önemli su parametreleri oksijen, sıcaklık, pH, klorofil-a ve seston miktarı takip edilmiştir. Gülbahçe Körfezi'nde sıcaklık değerleri 14,2-27 °C, Çandarlı Körfezi'nde ise 14,6-27,2 °C arasında değişim göstermiştir. Gülbahçe Körfezi'nde maksimum klorofil-a 1,08 µg/l ve Çandarlı Körfezi'nde 3,07 µg/l olarak Ağustos ayında tespit edilmiştir. Maksimum seston miktarı Gülbahçe Körfezi'nde 6,2 mg/l, Çandarlı Körfezi'nde 10,36 mg/l hesaplanmıştır. Et verimi Gülbahçe Körfezi istasyonunda 15,57±0,56 ile 22,41±0,75 aralığında; Çandarlı Körfezi istasyonunda 13,84±0,35 ile 18,78±0,60 aralığında bulunmuştur. Kondisyon indeksi Gülbahçe Körfezi istasyonunda 10,80±0,44 ile 19,92±1,43; Çandarlı Körfezi istasyonunda 6,45±0,42 ile 16,47±0,89 bulunmuştur. Sonuç olarak Gülbahçe Körfezi'nde et verimi ve kondisyon indeksi Çandarlı Körfezi'ne kıyasla daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, potential, condition index and meat yield black mussel, (Mytulis galloprovincialis, Lamarck, 1819), which can be produced in İzmir, had been researched at two different sites; Gulf of Gülbahçe and Gulf of Çandarlı. Some important water parameters; oxygen, temperature, pH, seuston and chlorophyll-a had been evaluated during the study. Water temperature ranged between 14,2-27 °C at Gulf of Gülbahçe and 14,6-27,2 °C at Gulf of Çandarlı. Maximum chlorophyll-a was 1,08 µg/l at Gulf of Gülbahçe and 3,07 µg/l at Gulf of Çandarlı in August. Maximum seuston was 6,2 mg/l at Gulf of Gülbahçe and 10,36 mg/l Gulf of Çandarlı. Meat yield varied between 15,57±0,56 and 22,41±0,75 at Gulf of Gülbahçe station; 13,84±0,35 ile 18,78±0,60 at Gulf of Çandarlı station site. Condition index was ranged between 10,80±0,44 and 19,92±1,43 at Gulf of Gülbahçe station; at Gulf of Çandarlı 6,45±0,42 and 16,47±0,89. As a result, meat yield and condition index in Gulf of Gülbahçe were higher than Gulf of Çandarlı.