Sağlıklı erişkinlerde fiziksel aktivitenin eritosit ve plazmadaki oksidan/antioksidan parametreler üzerine olan etkilerinin belirlenmesi ve yüksek antioksidan özelliği olduğu bilinen nar suyunun bu parametreler üzerine olan etkilerinin araştırılması
Influence of physical activity on erythrocyte and plasma oxidant/ antioxidant parameters in healthy adults and possible effects of pomegranate juice on these parameters
- Tez No: 242606
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özellikle ağır egzersiz olmak üzere fiziksel aktivitenin oksidatif strese neden olduğu ve oluşan oksidatif stresin egzersiz performansında kısıtlanmaya ve fiziksel yorgunluğa yol açtığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Antioksidan desteğinin oksidatif stresin performans üzerine olan olumsuz etkilerini azaltabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada profesyonel futbolcularda ağır fiziksel aktivitenin eritrosit ve plazmadaki oksidan/ antioksidan parametreler üzerine olan etkisi ve yüksek antioksidan özelliği olan nar suyunun bu parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmaya 18-35 yaş arası profesyonel futbol oynayan ve sistemik bir rahatsızlığı olmayan 16 futbolcu ile kontrol gurubu olarak spor yapmayan ve herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan 15 sağlıklı birey alınmıştır. Çalışma gurubundaki bireylerden iki farklı müsabakanın öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alınıştır. Birinci müsabakada herhangi bir madde verilmemiş, ikinci müsabakada ise maç öncesi ve devre arası nar suyu verilmiştir. Alınan kan örnekleri bekletilmeden plazma ve eritrosit fraksiyonlarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Several lines of studies demonstrated that physical activity, particularly strenuous exercise, results in oxidative stress, which may impair exercise performance and fatigue. Certain reports suggested beneficial role of antioxidant supplementation in exercise induced oxidative stress. Herein, we investigated influence of strenuous exercise on erythrocyte and plasma oxidant/ antioxidant parameters in professional football players. Efficacy of pomegranate juice on these parameters was studied as wellFifteen professional football players aged 18 to 35 and without any systemic illness and as a control group 15 healthy adults were enrolled into this study. Blood samples were obtained before and after in two different football match from study group. In the first match, no additional substance was given. In the second match, before and in the half-time period pomegranate was given to players. Blood samples were immediately obtained and separated to plasma and erythrocyte fractions. Malondialdehyte (MDA), catalase (CAT), peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD), xantine oxidase (XO) and MDA, CAT, GSH-Px, SOD, XO were analyzed by biochemical methods in the erythrocytes and plasma samples respectively.