Sağlıklı erişkinlerde derin-yavaş nefes egzersizleri ve kranial-visseral manuel terapinin kalp hızı değişkenliği ve otonom sinir sistemi parametrelerine akut etkisi
Acute effects of deep-slow breathing exercises and cranial-visceral manual therapy on heart rate variability and autonomic nervous system parameters in healthy adults
- Tez No: 788769
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZGÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Kalp hızı değişkenliği (KHD), ardışık iki normal kalp atımı arası mesafede gözlenen değişimin ölçüsü olarak tanımlanır. KHD, kardiyak otonom modülasyon hakkında bilgi verir ve bireylerde fiziksel-mental iyilik hali, atletik performans, otokontrol ve strese adaptasyon yeteneği ile ilişkilendirilir. KHD, derin-yavaş nefes egzersizlerinin (DYN) yanı sıra masaj/manuel terapi gibi fiziksel uygulamalarla da arttırılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı erişkinlerde çeşitli manuel terapi uygulamaları yardımıyla KHD artışı ve elektrodermal aktivitenin (EDA) azaltılabileceğinin gösterilmesidir. İkinci amaç ise bu değişimlerin kontrol şartları ve DYN egzersizleri ile karşılaştırılmasıdır. Metot: Çalışmaya, Ege Üniversitesi Spor Hekimliği kliniğine başvuran, bilinen kronik rahatsızlığı olmayan 109 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Katılımcılar osteopati-manuel terapi grubu (OMT), derin-yavaş nefes egzersizi grubu (DYN) ve kontrol grubu olarak randomize şekilde üç gruba ayrıldı. KHD açısından istirahat, müdahale ve toparlanma tasarımı dikkate alınarak bazal ölçümleri yapıldı. Ardından OMT grubundaki katılımcılara 20 dakika boyunca kranial- visseral teknikler uygulandı. DYN grubundaki katılımcılar aynı sürede altı solunum/dk olarak yavaş nefes egzersizleri uyguladı. Kontrol grubu supin pozisyonda müdahale almadan istirahat etti. Tüm katılımcılarda her evrede fotopletismografi ile nabız ölçümü ve cilt elektrotları ile EDA ölçümü yapıldı. Bulgular: OMT grubuyla kontrol grubu arasında parasempatik modülasyonu yansıtan parametrelerde (SDNN, RMSSD, pNN50, HFlog) ve tonik EDA'da istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Bazı değişkenlerde müdahale sırasında anlamlı farklar görülse de çoğu parametrede bu farklar müdahale sonrasında gözlenmedi. Barorefleks sensitivitede iki grup arasında görülen anlamlı fark dışında kardiyak vagal modülasyonla ilgili değişkenlerde OMT uygulamalarının kontrol şartlarına bir üstünlüğünün olmadığı görüldü. Sonuç: Tek seans OMT uygulamaları sonucunda tonik elektrodermal aktivitede (EDA) ve kardiyak vagal modülasyonun indeksi olan KHD bileşenlerinde kontrol şartlarına göre anlamlı değişiklik gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart rate variability (HRV) is the measure of change in time difference between two consecutive normal-to-normal beats. HRV provides information about cardiac autonomic modulation and is associated with physical-mental well-being, athletic performance, self-control and ability to adapt to stress. HRV can be increased with deep-slow breathing exercises as well as physical applications such as massage/manual therapy. The aim of this study is to show that HRV can be increased and electrodermal activity can be decreased with the help of various manual therapy applications in healthy adults. The second aim is to compare these increases with control conditions and deep-slow breathing exercises. Method: 109 healthy participants who applied to Ege University Sports Medicine clinic and had no known chronic disease were included in the study. Participants were randomly divided into three groups as osteopathy-manual therapy group (OMT), deep-slow breathing exercise group (DYN), and control group. After baseline measurements, cranial and visceral techniques were applied to the participants in the OMT group for 20 minutes. Participants in the DYN group performed deep-slow breathing exercises at six breaths per minute for the same time, while those in the control group rested in the supine position without intervention. Heart rate measurement via photoplethysmography and electrodermal activity measurement via skin electrodes were performed in all participants at each stage. Results: There was no statistically significant difference in tonic electrodermal activity (EDA) and in parameters reflecting parasympathetic modulation (SDNN, RMSSD, pNN50, HFlog) between the OMT group and the control group (p>0.05). Conclusion: As a result of single session OMT applications, no significant changes were observed in tonic electrodermal activity (EDA) and HRV components, which are the index of cardiac vagal modulation, compared to control conditions.