Deneysel parsiyel hepatektomide etil pirüvatın karaciğer rejenerasyonu üzerine etkisi
The effect of ethyl pyruvate on liver regeneration in experimental partial hepatectomy model
  1. Tez No: 242655
  2. Yazar: ALİ ABDÜLREZZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ARTIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Ratlarda parsiyel hepatektomi sonrası etil pirüvatın karaciğer ve karaciğerrejenerasyonu üzerine olan etkisini arastırmak.Materyal ve Metod: Bu deneysel çalısma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi HakanÇetinsaya Deneysel ve Klinik Arastırma Merkezinde (DEKAM), Ekim-Kasım 2008tarihleri arasında yapıldı. Çalısmada ağırlığı 300?350 gram arasında değisen 32 adeterkek Wistar-Albino tipi sıçan kullanıldı. Ratlar, kontrol ve etil pirüvat grubu olmaküzere iki gruba esit olarak paylastırıldı. Her bir grup daha sonra 8'er rattan olusan iki altgruba ayrıldı. Çalısma grubundaki ratlara % 70'lik karaciğer rezeksiyonu sonrası 40mg/kg dozu ile etil pirüvat intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol grubundakiratlara ise 4 mL dozu ile serum fizyolojik intraperitoneal olarak enjekte edildi.Rejenerasyon için :Rezeke edilen yas karaciğer ağırlığı kaydedildi. Ratlar 48 ve 72. saatsonunda sakrifiye edildi.Vena kava inferiordan kan örnekleri alındıktan sonra karaciğerdokusu çıkartılarak tartıldı. Alınan kan örneklerinden AST, ALT, PT, IL-6, IL-10, TNF-? ölçümleri yapıldı. Morfolojik rejenerasyon parametresi olarak rölatif karaciğer ağırlığıkullanıldı. MDA düzeyi, mitotik indeks ve PCNA için doku örnekleri alındı .Bulgular: 48 ve 72.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of ethyl pyruvate on the liver andliver regeneration in experimental partial hepatectomy rat model.Materials and Methods: This experimental study has been performed in HakanÇetinsaya Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) at Erciyes UniversityMedical Faculty between October?December 2008. Thirty two Wistar?Albino male ratsweighing between 300 and 350 gr were used in this study. The rats were divided intotwo groups as control and study groups. The groups divided two other subgroups. Eachof these groups included eight rats. Upon the 70% partial hepatectomy, 40 mg/kg ethylpyruvate was enjected intraperitoneally to the study groups and 4 mL serum physiologicto the control groups. Resected liver weight was recorded. The rats was sacrificed at 48and 72 hour. After taking blood samples from inferior vena cava, the liver was totallyresected and liver tissue was weighed. AST, ALT, PT, IL?6, IL?10, TNF-? levelswere measured from taken blood samples. The liver weight was used for themorpholojic regeneration parameter.