Farklı kök kanal dolgu sistemleri kullanılarak doldurulan kök kanallarının homojenitelerinin karşılaştırılması
Comparision of the homogeneity of root canals obrurated by using different root canal obturation systems
  1. Tez No: 242662
  2. Yazar: ELİF DELVE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, üretan dimetakrilat rezin içerikli, cam iyonomer içerikli ve epoksi rezin içerikli kök kanal dolgu sistemleriyle doldurulan kanalların, homojenitelerinin, boşlukların tespitiyle, micro-ct kullanılarak karşılaştırılmasıdır.Çalışmamızda 80 adet yeni çekilmiş, insan daimi alt küçük azı dişi kullanıldı. Kök kanalları şekillendirildikten sonra, 20'şerli 4 gruba ayrıldı. İlk üç grup sırasıyla Epiphany-Resilon, EndoREZ ve ActiV GP kök kanal dolgu sistemleriyle üretici firma önerisi doğrultusunda, dördüncü grup ise AH Plus-güta-perka ile lateral kondenzasyon dolgu tekniği kullanılarak dolduruldu. Her diş micro-CT cihazı kullanılarak incelendi, iki boyutlu reconstrüksiyondan sonra her kökten koronal,orta ve apikalden 3'er tane olmak üzere toplam 9'ar adet horizontal kesit seçildi. Görüntüler Image J görüntü analiz programında analiz edilerek, kanal alanı, boşluk alanların büyüklüğü ve sayısı hesaplandı. Boşluk alanlar kanal alanının yüzdesi olarak hesaplandı ve elde edilen bulgular Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgularımıza göre, EndoREZ grubunda tespit edilen boşluk alan büyüklüğü ve sayısı koronal üçlüde Epiphany-Resilon ve AH Plus gruplarından, orta üçlüde Epiphany-Resilon, ActiV GP ve AH Plus gruplarından, apikal üçlüde ise Epiphany-Resilon grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede fazladır (p0,005), ancak boşluk alan büyüklüğüne ve sayısına ait en düşük ortalama değerler Epiphany-Resilon grubunda tespit edilmiştir.Tüm gruplara ait köklerin, apikal üçlülerindeki boşluk alan büyüklüğü ve sayısı, koronal ve orta üçlülerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede azdır (p0,05), ancak boşluk alan büyüklüğüne ve sayısına ait en yüksek ortalama değerler, Epiphnay-Resilon grubu hariç köklerin orta üçlülerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the homogeneity of root canals obturated with urethan dimetacrylate based, glass ionomer based and epoxy resin based root canal filling systems, by detecting voids with using micro-CT.80 freshly extracted permanent human mandibular premolar teeth were used in this study. After the preparation of the root canals, the teeth were randomly divided into 4 groups, consisting 20 teeth of each. The first three group were obturated with Epiphany-Resilon, EndoREZ and ActiV GP root canal filling systems respectively, according to manufacturer?s recommendations and the fourth group was obturated with AH Plus-güta-perka by using lateral compaction technique. Every tooth was examined using micro-CT and after 2D reconstruction, total of 9 horizontal sections were chosen from each root, from coronal, middle and apical thirds. Images were analysed with Image J software and area of the canal, area of voids and number of voids for each section were evaluated. Area of voids was calculated as a percentage of the canal area in the sections. The results were analysed statistically using Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test.According to datas of our study, area of voids and number of voids detected in EndoREZ group were statistically significantly higher than Epiphany-Resilon and AH Plus-güta-perka groups at the coronal third, Epiphany-Resilon, ActiV GP and AH Plus-güta-perka groups at the middle third and Epiphany-Resilon group at the apical third (p0,05) with respect to area of voids and number of voids, but the lowest mean of area of voids and number of voids were recorded in Epiphany-Resilon group.In all study groups, area of voids and number of voids at the apical thirds were statistically significantly lower than the coronal and middle thirds (p0,05) but the highest mean of area of voids and number of voids were recorded at the middle thirds of the roots, except Epiphany-Resilon group.