Broyler rasyonlarında 2-Hydroxy-4-(Methylthio) Butanoic acid'in Metiyonin kaynağı olarak kullanılması
Using 2-Hydroxy-4-(Methylthio) Butanoic acid in broiler rations as a source of Methionine
- Tez No: 242663
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEHU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, broyler rasyonlarında metiyonin açığını kapamak amacı ile normalde katılmakta olan DL-metiyonin yerine metiyonin hidroksi analoğu olan 2-Hydroxy-4-(Methylthio) Butanoic acid kullanımının; broylerlerde; besi performansı ve karkas özellikleri ile bazı iç organ ağırlıkları üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada toplam 41 haftalık anaçlardan elde edilen 256 adet günlük yaşta Ross 308 broyler civciv kullanılmıştır. Araştırma her biri 64 adet olan 1 kontrol grubu ve 3 deneme grubu olmak üzere toplam 4 grup halinde yürütülmüştür. Her bir grup, dişi erkek sayısı eşit olan 16'şar civcivden oluşan 4 alt gruba bölünmüş ve deneme 16 bölmede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın civciv döneminde (0?3 hafta) % 21,5 ham protein ve 3100 kcal/kg metabolik enerji; piliç döneminde (4?6 hafta) ise % 19,5 ham protein ve 3200 kcal/kg metabolik enerji içeren kontrol grubu rasyonları hazırlanmıştır. Rasyonlar mısır ve soya küspesi bazlı hazırlanmıştır. Kontrol grubunun rasyonuna % 0.20 düzeylerinde DL-metiyonin ilavesi yapılırken diğer 3 deneme grubuna sırasıyla % 0.15, 0.20 ve 0.25 2-Hydroxy-4-(Methylthio) Butanoic acid (HMB) ilavesi yapılmıştır.Araştırma sonunda; canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas randımanı gruplar arasında değerlendirildiğinde rasyona katılan DL-metiyonin ile toz formda kullanılan HMB arasında herhangi bir istatistik farklılığa (p>0.05) rastlanmamıştır. Rasyona DL-metiyonin katılan kontrol grubunda 6. hafta sonunda CAA 2458.86 g olmuştur. Rasyona DL-metiyonin yerine metiyonin hidroksi analoğu (HMB) ilave edilen deneme gruplarında (2., 3. ve 4. deneme grupları) ise 6. hafta sonu itibari ile canlı ağırlık artışı sırasıyla 2403.70, 2463.87, 2399.58 g olmuştur. Yem tüketimi 6. hafta sonunda 1., 2., 3. ve 4. grupta sırasıyla 4450.02, 4547.39, 4523.56, 4387.33 g olurken; yemden yararlanma oranı ise yine sırasıyla 1.81, 1.89, 1.84, 1.83 olarak tespit edilmiştir. Karkas randımanı dişi-erkek karışık sınıflandırılarak yapılan değerlendirmede 1. grup, 2. grup, 3. grup ve 4. grup'ta sırasıyla % 73.02, 72.41, 73.26, 72.64 olmuştur. Dişilerde ise karkas randımanı sırasıyla % 74.06, 71.94, 73.07, 73.29 olurken erkeklerde bu yine sırasıyla % 72.11, 72.88, 73.42, 72.07 olarak belirlenmiştir. Elde edilen tüm bu verilerde istatistik bir fark ortaya çıkmamıştır (p>0.05).Araştırma sonunda elde edilen karkas parça ağırlıklarının canlı ağırlığa oranları incelendiğinde sadece dişilerde yapılan değerlendirmede karkas parça ağırlıkları bakımından istatistik bir faklılığa rastlanmamıştır. But etinin canlı ağırlığa olan oranı dişi-erkek karışık olarak yapılan değerlendirmede istatistik bir fark oluşturmamıştır. Sadece erkekler sınıflandırılarak yapılan değerlendirmede ise; 1. grup (kontrol grubu) ile üçüncü grup arasında istatistiksel (p>0.05) bir fark oluşmaz iken aynı değerlere sahip 2. ve 4. grupta bu oran istatistik (p0.05) bir fark olmadığı gözlemlenmiştirSonuç olarak broyler rasyonlarında % 0.20 oranında DL-metiyonin yerine % 0.20 HMB kullanılması ile incelenen verim ve performans verilerinde istatistik fark oluşturmayan birbirine çok yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of methionine hydroxy analog as a supplement of broiler rations instead of DL-methionine that is added in order to close methionine deficit; on fattening performance, properties of carcase and some organ weights.A total of 256 one-day old male broiler (Ross-308); obtained from 41 weeks old mature; were used in this experiment. They were divided into one control group and three treatment groups which contains 64 chicks for each. Each of them also divided into 4 subgroups which consisting of 16 chicks and have equal number of hens and roosters. The research has done in 16 pens. In the chick period of the research (0-3 weeks) ration consisting of 21.5 % crude protein and 3100 kcal/kg metabolic energy and during the chicken period (4-6 weeks) ration with 19.5 % crude protein and 3200 kcal/kg metabolic energy were prepared. Rations were based on soybean meal and corn. The ration of control group 0.20 % DL-methionine and the other 3 treatment groups rations, 0.15, 0.20, 0.25 % 2-Hydroxy-4-(Methylthio) Butanoic acid (HMB) has been added, respectively.At the end of trail; body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio, carcass yield was evaluated between the groups and there were no statistically significant differences (p>0.05) between DL-methionine and solid HMB (p>0.05). In control group, include DL-methionine, body weight gain was 2458,86 at the end of the 6th week. In experiment groups include HMB (methionine hydroxy analogue) instead of DL-methionine; the mean body weight gain were 2403.70, 2463.87, 2399.58 g respectively, at the end of 6 weeks. In this period, feed intake were measured 4450.02, 4547.39, 4523.56, 4387.33 g for group 1, 2, 3, 4 respectively. On the other hand, feed conversion ratio were measured 1.81, 1.89, 1.84, 1.83 g for groups. The carcass yield were evaluated in groups along with hens and roosters. According to this evaluation, carcass performances were found 73.02, 72.41, 73.26, 72.64% in group 1, 2, 3, 4 respectively. The carcass yield were detected 74.06, 71.94, 73.07, 73.29% in hens and 72.11, 72.88, 73.42, 72.07% for roosters in group 1, 2, 3, 4 respectively. A difference was not found statistically different according to these datas (P>0,05).At the end of experiment, the ratio of some organ weights to body weight was evaluated and there was no statistically difference in hens. A significant difference was not fount in drumstick/body weight ratio. Additionally, the same comparison was performed among roosters in groups. Although there was not any difference between group 1 and group 3 (P>0.05), that ratio detected significantly beter in group 2 and 4 (P0.05).As a result in the presented study, similar results were found for production and performance datas by using 0.20% HMB instead of 0.20% DL-methionine in broiler rations and it didn?t show a significant difference, statistically.