Sağlıklı ve glokomlu bireylerde optik sinir başının Heidelberg Retina Tomografisi-3' teki 'Glaucoma Probabılıty Score' (GPS) ve 'Moorfıelds Regressıon Analysıs'(MRA) ile karşılaştırılması
To compare the optic nerve head between healthy and glaucomatous patients with the Heidelberg Retina Tomograph 3 (HRT-3) glaucoma probability score (GPS) and moorfields regression analysis (MRA).
  1. Tez No: 242683
  2. Yazar: İSMAİL ÇAĞATAY ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sağlıklı ve glokomlu gözleri ayırt etmede Heidelberg retina tomografisi 3'teki (HRT-3) glokom olasılık skoru (GPS) ve Moorfields regresyon analizinin (MRA) tanısal etkinliğinin araştırılması ve karşılaştırılması.Metodlar: Çalışmamıza 73 ardışık normal olgunun 138 gözü ile 75 hastanın 120 açık açılı glokomlu gözü dahil edildi. Gözlerin görüntülenmesi HRT-3 cihazı ile yapıldı. MRA ve GPS'nin tanısal etkinliği sensitivite, spesifite ve AUROC (the area under the receiver operating characteristics curves) ile değerlendirildi. MRA ve GPS'nin performansı sınırda (BL) olan olgular normal sınırların içinde (WNL) kabul edilerek, normal sınırların dışında (ONL) kabul edilerek ve sınırda (BL) olan olgular çalışma dışı bırakılarak değerlendirildi.Bulgular: Glokom ve normal gruplar arasında cinsiyet ve HRT-3 görüntüleme kalitesi standart deviasyonu bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To review and compare the diagnostic performance of the Heidelberg Retinal Tomograph 3 (HRT-3) glaucoma probability score (GPS) and Moorfields Regression Analysis (MRA) for discriminating between healthy and glaucomatous eyes.Methods: We prospectively included 138 eyes of 73 consecutive healthy subjects and 120 eyes of 75 consecutive patients with open-angle glaucoma. Eyes were imaged by the HRT-3. The diagnostic accuracies of MRA and the GPS score was explored by sensitivity and specificity and the AUROC (the area under the receiver operating characteristics curves). Performance of MRA and GPS were evaluated by considering borderline (BL) cases as within normal limits (WNL) or as outside normal limits (ONL) or without borderline.Results: There was no difference between glaucoma patients and normal subjects in terms of gender and HRT-3 image quality standart deviation (p>0.05).