Erken ve orta evre glokom hastalarının optik koherens tomografi anjiografi ile yapısal ve vasküler parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of structural and vascular parameters of early and moderate stage glaucoma patients by optical coherence tomography angiography
- Tez No: 929983
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SİNAN SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Erken ve orta evre glokomlu olgularda OKT-A ile maküler ve optik sinir başı mikrovasküler dansite parametrelerini incelemek ve elde edilen verileri oküler HT tanılı bireylerle karşılaştırarak glokomatöz optik nöropatideki vasküler değişikliklerin önemini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde takipli erken ve orta evre glokomu olan 50 glokom hastası, 30 oküler HT' li ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm hastalara tam bir oftalmolojik muayene yapıldı. Her bireye rutin oftalmolojik muayeneyi takiben bir spektral-domain OKT sistemi olan Solix Fullrange OCT (Optovue Inc, Freemont CA, ABD) ile OKT-A ölçümü yapıldı. Gruplara 24-2 görme alanı testi uygulandı. BULGULAR: Glokom grubunda OKT ile ölçülen yapısal değerler (RSLTK ve GCC kalınlığı) incelenen tüm kadranlarda diğer gruplara göre anlamlı olarak düşük saptandı (p 0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: To examine the macular and optic nerve head microvascular density parameters with OCT-A in cases with early and mid-stage glaucoma and to investigate the importance of vascular changes in glaucomatous optic neuropathy by comparing the obtained data with individuals diagnosed with ocular hypertension. MATERIALS AND METHODS: 50 glaucoma patients with early and mid-stage glaucoma, 30 with ocular HT and 30 healthy volunteers who were followed up at the Ophthalmology Clinic of Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital were included in the study. All patients underwent a complete ophthalmological examination. Following routine ophthalmological examination, OCT-A measurement was performed on each individual with Solix Fullrange OCT (Optovue Inc., Freemont CA, USA), a spectral domain OCT system. A 24-2 visual field test was applied to the groups. RESULTS: Structural values (RNFL and GCC thickness) measured by OCT in the glaucoma group were found to be significantly lower than the other groups in all quadrants examined (p 0.05).