Kliniğimizde perikardit ve perikardiyal efüzyon tanısı ile takip edilen hastaların klinik ve laboratuar özellikleri
Clinic and laboratory conditions of patients who were diagnosed as pericarditis and pericardial effusion in our clinic.
- Tez No: 242684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Kalp ve büyük damarların başlangıcını saran perikart, visseral (seröz) ve pariyetal (fibröz) katmanlardan oluşmaktadır. Perikardiyal boşlukta miyokardiyal interstisyel sıvı ve lenf drenajından oluşan, bir plazma ultrafiltratı olan 15-50 ml kadar seröz sıvı bulunmaktadır.Perikart yapraklarının, çeşitli infeksiyoz ajanlar ile istila edilmesi, inflamatuar hastalıkların seyrine katılması ve komşu organların hastalıklarına katılması sonucu perikart hastalıkları meydana gelmektedir. Perikardı etkileyen hastalıklarda inflamasyon ve enfeksiyon hakim ise perikardit genel ismi kullanılmaktadır. Perikardiyal boşluk içerisinde fazla miktarda sıvının birikmesinde perikardiyal sıvının üretiminde ve/veya drenajında oluşan patolojiler rol oynamaktadır. Perikardiyal efüzyonların çoğunluğu inflamasyonlu perikardın geçirgenliğinin bozulması ve visseral perikarttan aşırı miktarda mayi salınışından kaynaklanır.Amaç: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji kliniğinde ocak 2006 ile temmuz 2009 tarihleri arasında perikardit ve perikardiyal effüzyon nedeniyle takip edilen hastaların klinik ve laboratuar özelliklerini retrospektif olarak taramaktır.Metot: Perikardiyal efüzyon ve perikardit saptanan hastalar etiyolojide sorumlu olduğu düşünülen hastalıklar açısından hasta kayıtları incelendi. Hastaların fizik muayene, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, laboratuar sonuçları, uygulanan tedavi metodu ve saptanan etyolojileri retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Çalışma grubumuzdaki 136 hastadan 4 tanesine efüzyonsuz perikardit, 132 tanesinde perikardiyal efüzyon saptanmıştı. Perikardiyal efüzyon saptanan hastaların 29 tanesinde geniş perikardiyal efüzyon, 28 hastada perikardiyal tamponat saptanmıştı. Perikardiyal efüzyonun etiyolojisinde en sık kronik böbrek yetersizliği (%34) ve malignite (%31) olarak saptanmıştı. Perikardiyal efüzyon saptanan hastalardan 13 tanesine perikardiyosentez, 11 tanesine perikardiyal pencere ve 108 tanesinede medikal tedavi önerilmişti.Sonuç: Kalbin etrafını saran perikart malign ve bening birçok hastalıktan etkilenmektedir. Perikardın etkilendiği hastalıkların çoğunda perikardiyal tutuluma ait semptom ve bulgular ortaya çıkmaz. Eğer perikardiyal efüzyon gelişirse efüzyona ait bulgular görülebilir. Toplumun yaşlanmasıyla malign perikardiyal efüzyonlarla daha sık karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pericard covers the heart and beginning of great vessels and it has two layers, visceral (serous) and parietal (fibrous) layers. Pericardial spaces include 15-50 ml serous fluid which is a plasma ultrafiltrat a product of myocardial interstitial fluid and lymphatic leakage. Pericardial diseases can be occurring due to infective agents? invasion, during inflammatory diseases progress, or diseases of surround tissues and organs which are affect the pericard layers. In pericardial diseases if the dominant process is inflammation or infection this conditions called pericarditis in general. Produces of excess pericardial fluid and/or pathologies in drainage plays role at accumulation of too much fluid in pericardial space. The most of pericardial effusions existences because of distribution pericardial permeability in inflammation and excess production of pericardial fluid.Aim: Prospective and retrospective searching of clinic and laboratory conditions of patients who were diagnosed as pericarditis and pericardial effusion and hospitalized in Cardiology Clinic of Yuzuncu Yil University Medicine Faculty between 2006 January and 2009 July.Method: Patients records were research on patients who were diagnosed as pericarditis and pericardial effusion at the point of diseases which was underlined etiology. Patient?s examination, electrocardiography, echocardiography, laboratory findings, treatment method and defined etiologies were research retrospectively.Findings: 136 patients were researched. Non-effusive pericarditis was found in 4 patients and pericardial effusion in 132 patients. 29 patients of 132 were defined as large pericardial effusion and in 28 patients there was pericardial tamponade. In pericardial effusion the most common etiologies were chronic Renal Failure (34%) and malignancy (31%). Patients who have pericardial effusion undergone these procedures: pericardiocenthesis in 13 patients, pericardial window in 11 patients and medical treatment in 108 patients.Conclusion: Pericard, which covers the heart, is affected by several benign and malign diseases. In most diseases, which effects pericard, there is any symptoms and findings about pericardial influence. The findings about effusion can be seen if there is a pericardial effusion. With the aging of community, malign pericardial effusions are seen more often.