Kompozit greftlerde ozon tedavi prosedürü Deneysel çalışma
Ozone treatment procedure in composite grafts: Experimental study
- Tez No: 242694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN ESKİTAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Plastik cerrahide tümör rezeksiyonu ya da travma sonrası olusan burunkanadı, kolumella, burun yan duvarındaki doku defektlerinin onarımında kullanılankompozit greftlerde gelisen nekroz önemli bir sorundur. Bir santimetre üzerindekikompozit greftlerin yasayabilirliği ile ilgili sorunlar plastik cerrahinin uğrastırıcıkonuları arasında yer almaktadır. Kompozit greft yasamını artırmaya yönelik alıcısaha veya greft üzerinde yapılan cerrahi ya da medikal müdahalelerle elde edilenklinik basarı sınırlıdır. Bu çalısmanın amacı ozon uygulaması yardımı ile iyilestirilenhemoreolojik faktörlerin yara iyilesmesi üzerindeki rolü ve kompozit greftlerin alıcıalana konduğu ilk hipoksik dönemlerindeki hasarın azaltılabileceği konusuarastırılmaya değer görülmüstür..Gereçler ve yöntem: Çalısmada denek olarak 2,0-3,2 kg arasında değisen 30 adeterkek Yeni Zellanda tavsanı kullanıldı. Denekler 1) kontrol (n=4), 2) operasyonöncesi ozon ön hazırlık 15 gün (n=4), 3) operasyon sonrası ozon tedavi 21 gün (n=4),4) operasyon öncesi önhazırlık 15 gün + operasyon sonrası tedavi 21 gün ozon (n=4),5) operasyon öncesi oksijen önhazırlık 15 gün (n=4), 6) operasyon sonrası oksijentedavi 21 gün (n=4), 7) operasyon öncesi önhazırlık 15 gün + operasyon sonrasıtedavi 21 gün oksijen (n=4) olacak sekilde toplam yedi gruba ayrıldı. Üç ozongrubundaki deneklerin rektum bölgesinden, distalden 25 cm içeride olacak sekildenelaton sonda yardımıyla ozon, 20 mikrogram/ml dozunda 50 ml lik üç doz halindetoplam birbuçuk dakikada 150ml uygulandı. Aynı doz ve uygulama sekli kullanılarakmedikal oksijen diğer üç gruba uygulandı. Bu sekilde onbes gün ozon veya oksijenile önhazırlık yapılan gruplar ile diğer gruplardan cerrahi müdahale öncesi kanörnekleri alındı. Cerrahi müdahale tavsan kulaklarında 2 cm çaplı dairesel tamkatinsizyon ile olusturulan kompozit greftler 180° çevrildikten sonra ( ters düzedildikten sonra) aynı bölgeye tekrar sütüre edilerek gerçeklestirildi. Operasyonsonrası 21 günlük takip döneminde ilgili gruplara ozon veya oksijen uygulamasınaIXdevam edildi. Deney sonunda kan ve doku örnekleri alındıktan sonra hayvanlarsakrifiye edildi. Kan örneklerinde erirositlerde agregasyon ve deformabilite,methemoglobin, fibrinojen, eritrosit malonildialdehit (MDA) değerleri ölçüldü.Doku örneklerinde ise histolojik olarak deri ve kıkırdak doku yapısı HE ileboyandıktan sonra incelendi. Kompozit greftler olusturulduktan itibaren sonunakadar her hafta kompozit greftlerin fotoğrafları çekilerek makroskobik gözlemyapıldı.Bulgular: Gruplar arasında kompozit greft yasam oranı açısından makroskobik vehistolojik inceleme sonrasında fark gözlenmedi.Lipid oksidasyon ürünlerinin belirteci olarak MDA seviyesinin ölçümüdeğerlendirildiğinde kontrol grubu (grup 1) ile kıyaslandığında ozon uygulanangruplarda (grup 2, 3, 4) MDA seviyesinin anlamlı derecede düsük olduğu bulundu.Tam kanda fibrinojen düzeyi arastırıldığında grup 6 ve grup 7 ile ozon uygulanangrup 2, 3 ve 4 ten fibrinojen seviyesinin anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu (P< 0,05).Methemoglobin seviyesi incelendiğinde ozon uygulanan bütün grupların ( grup 2, 3,4) methemoglobin oranının grup 6, grup 7 ve grup 1 den anlamlı derecede düsükolduğu bulunmustur (P < 0,05).Eritrosit agregasyonu incelendiğinde ise grup 2 değerlerinin kontrol ve diğer bütüngruplardan daha düsük olduğu bulundu ( P < 0,05) .Eritrosit deformabilitesi değerlendirildiğinde grup 4 de (toplam 36 gün ozonuygulanan) eritrositlerin sekil değistirme kabiliyetinin en üst seviyede olduğudeğerlendirilmis diğer gruplar ile arasındaki farkın ise istatisksel olarak anlamlıolduğu bulunmustur ( P < 0,05).Sonuç: Bu çalısmada ozon tedavisinin kompozit greft yasamına, her ne kadar kanınreolojik değerlerinde belirli bir fark yaratsa da etki etmediği gösterilmistir. Ozonuygulanan gruplarda eritrositlerdeki methemoglobin oranı, tam kandaki fibrinojendüzeyi, eritrosit MDA düzeyi, eritrosit agregasyon ve deformabilite değerlerininozon uygulamasına cevap vermis olması, bu konuda ileri çalısmaların gerekliliğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Necrosis in composite grafts used in reconstruction of the tissue defects on alanasi, collumella and the lateral wall of the nose that occur after tumor resection ortrauma is a major problem in plastic surgery. The problems about the survival ofcomposite grafts over 1 centimeter of size is one of the issues that plastic surgery isdealing with. Strategies for intervention to optimize take of a graft whether surgicallyor medically to the composite graft or to the recipient bed have limited clinicalsuccess. The aim of this study is to research the effects of improved reologicproperties on wound healing with the help of the ozone and a failure in the firsthypoxic periods due to the transfer of a composite graft to a recipient bed, the matterof decreasing the damage is worth researching.Materials and Methods: This study involved 30 male New Zealand rabbitsweighing 2.0-3.2 kg. The rabbits were divided randomly into seven groups asfollowing: 1) control (n=4), 2) 15 days of preoperative ozone preparation (n=4), 3)21 days of ozone treatment after operation (n=4), 4) 15 days of preoperative ozonepreparation + 21 days of postoperative ozone treatment (n=4), 5) 15 days ofpreoperative oxygen preparation (n=4), 6) postoperative oxygen treatment 21 days(n=4), 7) preoperative oxygen preparation 15 days + postoperative treatment withoxygen 21 days (n=4). Silicone Foley catheters were placed 15 cm inside the rectumof the animals and 3 groups received 3 doses of 50ml and a total of 150ml ozone (20?g/ml) in 1.5 minute. The other 3 groups received medical oxygen with the samedose and administration. Blood samples were taken from the groups which wereprepared 15 days with oxygen and ozone in this way and from the other groupspreoperatively. The surgical intervention was performed to rabbit ears by forming afull thickness composite graft which was 2cm in diameter and suturing it to the sameXIplace after turning it 180º. Ozone and oxygen administration were continued to thedetermined groups in the 21 day follow-up period after the operation. The animalswere killed at the end of the experiment after taking blood and tissue samples.Erythrocyte aggregation and deformability, methemoglobulin, fibrinogen,erythrocyte malonyldialdehyde (MDA) values were measured in the blood samples.Skin and cartilage tissue structures were histologically examined with HE in thetissue samples. The composite grafts were photographed every week from thebeginning to the end of the experiment for macroscopic observation.Findings: After macroscopic and histological examinations, composite graft survivalrates did not differ significantly between the groups.When MDA levels, as a product of fatty acid peroxidation, was compared among thegroups, it was found that the ozone groups (group 2, 3, 4) had significantly lowerlevels than the control group (group 1).