yüksek doz sibutramin uygulamasının serum serotonin, plazma noradrenalin ile karaciğer, böbrek, böbreküstü bezi çinko ve demir düzeylerine etkisi
Effect of high dose sibutramine application on serum serotonin,plasma noradrenaline and on zinc and iron levels in liver, kidney,adrenal glands
  1. Tez No: 242703
  2. Yazar: EDA EMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda artan obezite problemi ile birlikte etkin bir diyet ve egzersizdenoluşan birinci basamak tedavilerinin tek başlarına yetersiz kalması nedeniylemedikal tedavi ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada günümüzde kullanımı yaygınolan antiobeziter bir ilacın etken maddesi olan sibutramin hidrokloridmonohidratın, yüksek dozunun ratlara uygulamasını takiben serum serotoninve plazma noradrenalin seviyelerindeki değişimler ile karaciğer, böbrek veböbreküstü bezi dokularındaki çinko ve demir düzeylerine olan etkileriniaraştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamız Gazi Üniversitesi Deneysel AraştırmaMerkezinde yapılmıştır. Bu çalışma 8'i kontrol, 7'si sibutramin uygulamagrubu olmak üzere toplam 15 ratta planlanmıştır. Sibutramin uygulamagrubuna 20mg/ kg sibutramin hidroklorid intraperitonial yolla verilmiştir.Uygulama sonrası 72.saatte alınan kan örneklerindeki serum serotonin veplazma noradrenalin düzeyleri ile karaciğer, böbrek ve böbreküstü bezidokularındaki çinko ve demir düzeyleri ölçülmüştür.Serum serotonin veplazma noradrenalin düzeyleri HPLC ECD ile dokulardaki metal analizleri isealevli AAS yöntemi ile belirlenmiştir.Sonuçların istatistiksel analizi SPSS 16.0 programı iledeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in high serotonin and noradrenaline levelsthat are expected to happen in blood and the effects on zinc and iron levelsin tissues of liver, kidney and adrenal glands are examined, following the highdose application of sibutramine hydrochloride, drug substance of a widelyused antiobesity drug, on rats.The study was conducted at Gazi University Experimental ResearchCenter. In this study, serotonin and noradrenaline levels in blood samplesand zinc and iron levels in tissues of liver, kidney and adrenal glands of 15rats were compared, 8 in control group, 7 in sibutramine application group.Serotonin and noradrenaline levels were determined by HPLC ECD and themetal analysis in the tissues were determined by flame AAS method. Bloodand tissues of control group rats were taken without giving any substanceexcept for anaesthesia. Sibutramine application group was injected 20 mgsibutramine per kg and their blood and tissues were taken 72 hours later,blood samples were sent to Düzen Laboratory and tissues were sent to theInstitute of Forensic Medicine.The statistical analysis of the results was evaluated with the SPSS16.0 program.